fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

W Doniecku odbudowują ZSRR

"Do walki o zadania partii komunistycznej - bądź gotów" - plakat radzieckich pionierów
www.youtube.com
Separatyści stworzyli organizację dla dzieci wzorowaną na radzieckich pionierach.

Na cześć „prezydenta Donieckiej Republiki Ludowej" Aleksandra Zacharczenki nowa organizacja została nazwana „Zacharowcy". Pierwszym przyjętym do niej dzieciom wręczono znaczki z portretem „prezydenta".

Do „zacharowców" przyjmowane są dzieci w wieku 10-14 lat. Młodsze zapisywane są do organizacji o nazwie „Orlęta". W Związku Radzieckim dzieci zbyt młode na „pionierów" przyjmowano do organizacji „Oktiabriata" („Oktiabr" to po rosyjsku październik, czyli miesiąc w którym bolszewicy dokonali przewrotu w Rosji w 1917 roku).

W Rosji organizacja „pionierów" istnieje do dzisiaj afiliowana przy partii komunistycznej.

Uroczystość wręczenia znaczków pierwszym „zacharowcom", odbyła się w donieckim hotelu „Shahtar Plaza", należącym do Aleksandra Janukowycza, starszego syna zbiegłego prezydenta Ukrainy Wiktora. „Na uroczystości zebrali się przedstawiciele młodzieży, komitetów rodzicielskich i pedagogów z Donieckiej Republiki Ludowej" – poinformowała „Ludowa Rada Republiki" (jeden z organów władzy separatystów).

- Dzisiejszy dzień można porównać z 19 maja 1922 roku, gdy stworzono ruch pionierski (w ZSRR) – powiedział jeden z wodzów republiki Andriej Kramar.

Szef „Ludowej Rady" Denis Puszilin poinformował, że nowa organizacja będzie wychowywać dzieci „w duchu patriotyzmu i internacjonalizmu".

„Podstawą wewnętrznej polityki przywódców separatystów jest imitacja radzieckiej rzeczywistości. W >DRL< odbudowano mikroskopijny model ZSRR z elementami totalnej kontroli (mieszkańców) i planową gospodarką, w tym ostrą regulacją sfery energetycznej oraz kontrolą kursu walut i handlu nimi. Organy bezpieczeństwa państwowego separatystów swoje praktyki całkowicie zapożyczyły od (radzieckiego) KGB." – napisała moskiewska „Nowaja Gazieta".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA