fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Izrael: Palestynka skazana za wiersz. "Nie zrozumieli go"

freedareentatour.org
Dareen Tatour, poetka i obywatelka Izraela pochodzenia arabskiego, została skazana na więzienie za wzniecanie przemocy i wspieranie grupy, której działania władze Izraela zakazały jako organizacji terrorystycznej. Podstawą do skazania Tatour były jej wpisy w internecie.

Tatour została aresztowana w 2015 roku w związku z trzema wpisami w sieci, w tym jednym zawierającym nagranie, na którym widać jak kobieta czyta jeden ze swoich wierszy, a w tle widać kadry z protestów, w czasie których Palestyńczycy rzucają kamieniami w izraelskie siły porządkowe.

Poetka twierdzi, że jej wiersz został źle zrozumiany i zapewnia, że nie nawoływała do przemocy.

Tatour, którą uznano winną stawianych jej zarzutów w maju, została skazana na pięć miesięcy więzienia.

BBC zwraca uwagę, że sprawa Tatour budzi obawy obrońców wolności słowa w Izraelu i zwraca uwagę na coraz częstsze aresztowania Palestyńczyków i Izraelczyków pochodzenia arabskiego na Zachodnim Brzegu, pod zarzutem podżegania do przemocy lub planowania ataków w internecie.

Tatour po usłyszeniu wyroku przyznała, że nie była nim zaskoczona. - Spodziewałam się więzienia i tak się stało. Nie spodziewałam się sprawiedliwości. Oskarżenie miało charakter polityczny, ponieważ jestem Palestynką i zostałam uwięziona, ponieważ jestem Palestynką - stwierdziła.

Od stycznia 2016 roku kobieta była przetrzymywana w areszcie domowym. Skazano ją za to, że - według sądu - wzięła udział w podżeganiu do ataków na Żydów, które doprowadziły do fali ataków palestyńskich nożowników w Izraelu w drugiej połowie 2015 roku.

Podżegać do ataków miało m.in. nagranie, na którym poetka recytuje swój wiersz. "Oprzyjcie się, oprzyjcie się im/Oprzyjcie się grabieżom osadników/I podążajcie za karawaną męczenników" - mówi na nagraniu poetka. W tle widać kadry z protestów Palestyńczyków.

Akt oskarżenia głosi, że treść wiersza, a także sposób jego przedstawienia i okoliczności publikacji "stwarzały realną możliwość tego, że w ich konsekwencji dojdzie do aktów przemocy i terroru".

Tatour twierdzi jednak, że oskarżyciele "nie zrozumieli jej wiersza". - To nie wezwanie do przemocy - zapewniła.

Poetkę skazano też za inny wpis, w którym - jak oskarżyła prokuratura - wyraziła ona poparcie dla Islamskiego Dżihadu, grupy uznawanej za terrorystyczną i dla nowej intifady, czyli powstania przeciwko Izraelowi.

Trzeci wpis, na którym opierał się wyrok pokazywał Palestynkę, która została postrzelona przez izraelskiego policjanta po tym, jak wyciągnęła nóż w miejscu publicznym. Zdjęcie opatrzono opisem: "Jestem kolejnym męczennikiem".

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA