fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Były szef dyplomacji USA: Izrael nie chce pokoju

AFP
Były sekretarz stanu USA John Kerry stwierdził, że rządowi Izraela nie zależy na pokoju z Palestyńczykami.

W materiale opublikowanym przez izraelski Channel 10 Kerry chwalił Palestynę za "oddanie idei pokojowego rozwiązania trwającego od dziesięcioleci konfliktu".

Jego zdaniem jednak mieszkańcy Izraela nie zauważają, że Palestyńczycy w ostatnim czasie zrezygnowali z agresywnych metod walki o swoje państwo, ponieważ "nie jest to tematem dyskusji". - Dlaczego? Ponieważ większość członków obecnego rządu publicznie deklaruje, że jest przeciw Palestyńskiemu państwu - ocenił.

Nagranie opublikowane przez Channel 10 ma pochodzić z konferencji, która odbyła się w ubiegłym roku w Dubaju. Nie jest jasne, czy Kerry wiedział, że jest nagrywany.

W przemówieniu Kerry - w grudniu 2016 będący jeszcze szefem amerykańskiej dyplomacji Kerry ocenił, że rząd Izraela jest bezproduktywny w ostatnich rozmowach pokojowych.

- Przyjaciele powinni mówić sobie trudną prawdę, przyjaźń wymaga szacunku - dodał.

Kerry był organizatorem ostatnich rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami, które zakończyły się fiaskiem.

Kancelaria premiera Benjamina Netanjahu w odpowiedzi na publikację nagrania podkreślił, że jego rząd będzie "nadal stał na straży bezpieczeństwa i interesów narodowych Izraela".

Netanjahu stwierdził również, że ostatnie rozmowy z Palestyńczykami załamały się, ponieważ Palestyna odmówiła uznania Izraela w jakichkolwiek granicach. - Żałuję, że John Kerry wciąż tego nie zrozumiał - dodał.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA