fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła obcy tankowiec. To MT Riah?

AFP
Irańska Gwardia Rewolucyjna zajęła zagraniczny tankowiec, który miał przemycać ropę naftową - poinformowała irańska telewizja państwowa. Przejęta jednostka to prawdopodobnie tankowiec Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który zniknął z radarów w ubiegłym tygodniu.

Przejęcie tankowca to kolejne z serii zdarzeń, które pogłębia konflikt między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. Spór wywołało odrzucenie przez Waszyngton porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Pływający pod banderą Panamy tankowiec MT Riah przestał wysyłać swoje dane lokalizacyjne w niedzielę rano, gdy przepływał w pobliżu wyspy Keszm.

Irańska telewizja państwowa nie wymieniła nazwy przejętej jednostki. Poinformowano, że akcję przeprowadzono w niedzielę. Na pokładzie znajdowało się 12 członków załogi. Tankowiec przewoził około miliona litrów paliwa. 

Ceny ropy naftowej, które w ubiegłym tygodniu spadały, natychmiast podskoczyły, gdy świat obiegła informacja o zaginięciu jednostki.

Na początku lipca brytyjska piechota morska zatrzymała u wybrzeży Gibraltaru tankowiec Grace 1. Jednostka podejrzana była o transportowanie do Syrii irańskiej ropy.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA