fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Światowy Kongres Żydów apeluje do Polaków o pojednanie

Robert Singer, dyrektor Światowego Kongresu Żydów
Michael Thaidigsmann [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
"Byli polscy chrześcijanie, którzy ratowali Żydów, i byli też Polacy, którzy pomagali Żydów zabijać. Ostatecznie zamordowano ponad trzy miliony polskich Żydów, a społeczność żydowska w Polsce prawie przestała istnieć" - zauważają w liście otwartym, który został opublikowany w środę w "Rzeczpospolitej", prezes Ronald S. Lauder i dyrektor Robert Singer ze Światowego Kongresu Żydów.

"Przez ponad tysiąc lat Żydzi byli ważną grupą obywateli Polski i mieli duży wkład w rozwój kraju. (...) Przez pierwsze 500 lat Królestwa Polskiego był to najbardziej tolerancyjny kraj w Europie, o którym mówiono nawet paradisus Iudaeorum (łac. "żydowski raj)." - zwracają uwagę autorzy listu. Kres tego współistnienia nastąpił 1 września 1939 roku, gdy Niemcy napadły na Polskę.

Ronald S. Lauder i Robert Singer wskazują, że choć to Adolf Hitler stworzył "aparat, który pozbawił życia sześć milionów Żydów", a "wielu z nich zginęło w obozach zagłady", to jednak "w każdym okupowanym przez Niemcy kraju były osoby, które z własnej woli pomagały w obławach na Żydów i ich masowych mordach".

"Tak działo się w każdym okupowanym kraju w Europie, w tym i w Polsce. Sugerowanie, że było inaczej, to nie tylko fałszowanie historii, to po prostu kłamstwo. Byli polscy chrześcijanie, którzy ratowali Żydów, i byli też Polacy, którzy pomagali Żydów zabijać" - czytamy w liście.

Światowy Kongres Żydów podkreśla, że konfliktu dyplomatycznego i historycznego na linii Polska-Izrael, wywołanego nowelizacją ustawy o IPN, można było uniknąć. "Przygnębiający jest też fakt, że do konfliktu doszło w okresie, gdy zniszczona w wyniku wojny kultura żydowska zaczęła się w Polsce odradzać i rozwijać, a partnerskie relacje między Polską a żydowskim państwem Izrael są silne i ciągle się umacniają" - zauważają autorzy. Ich zdaniem wspólnota żydowska w Polsce obecnie działa prężnie, mimo że nie jest największa. "Pod wieloma względami jest to możliwe dzięki wsparciu polskiego rządu" - podkreśla w swoim liście organizacja.

"Światowy Kongres Żydów uważa, że sytuacja, w której Polska zapewnia żydowskim obywatelom bezpieczeństwo i możliwość rozwoju, jest dobra nie tylko dla Żydów, ale dla wszystkich mieszkańców Polski" - piszą autorzy, apelując o zażegnanie kryzysu. "Chcielibyśmy, by liderzy po obydwu stronach – polskiej i żydowskiej – usiedli przy stole, doszli do porozumienia i wrócili na drogę współpracy i rozwoju wzajemnych relacji" - kończy swój apel międzynarodowa federacja organizacji i gmin żydowskich ze 115 krajów.

Podobny list opublikował w poniedziałek "The New York Times". Prezes Kongresu Ronald S. Lauder apeluje w nim do polskich polityków o wznowienie dialogu z przedstawicielami Izraela. Rozmowy mają doprowadzić do pojednania po "burzy złej woli", która wybuchła po przyjęciu kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN. "Światowy Kongres Żydów nawiązał mocne i pozytywne relacje z polskimi przywódcami. Dlaczego więc w 2018 roku cała ta pozytywna praca ma zostać zniszczona przez prawo, które po pierwsze w ogóle nie było potrzebne?" - pytał w NYT Lauder.

W czwartek polska delegacja rządowa, pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego, uda się do Izraela w celu podjęcia dialogu ze swoimi izraelskimi odpowiednikami.

Czytaj komentarz Bogusława Chraboty "Musimy wyciągnąć rękę"

Czytaj komentarz Tomasza Pietrygi "Czas uciszyć tę burzę"

"Ludności żydowskiego pochodzenia pomagało 40–70 tys. warszawiaków" - Władysław T. Bartoszewski

"Polska jest najbezpieczniejszym miejscem do życia dla Żydów w Europie i mam nadzieję, że to się nie zmieni" - Jonathan Ornstein

"Niepokój izraelskich przedsiębiorców wiąże się przede wszystkim z tym, czy Polska zamierza wyjść z Unii Europejskiej" - Anna Langiewicz

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA