Budynek Silver Tower, który niedawno zmienił nazwę na Iris Tower, jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Regionu Stołecznego Brukseli. Liczący 137 metrów (34 pięter) wieżowiec stał się znakiem rozpoznawczym okolic dworca kolejowego North Station.

Na powierzchni niemal 45 tys. mkw. będzie w nim pracować ponad 2 tys. urzędników brukselskiej administracji publicznej i podatkowej.

– Transakcja została zawarta w ustalonej kwocie 205 mln euro, a budynek oddaliśmy zgodnie z harmonogramem określonym w ofercie. Szczególnym wyzwaniem było dla nas zaplanowanie logistyki, ponieważ musieliśmy pracować w bardzo ograniczonej przestrzeni, pomiędzy głównymi arteriami komunikacyjnymi i torami kolejowymi – mówi cytowany w komunikacie Michael Gheysens, dyrektor zarządzający Ghelamco Belgium. - Realizacja tak napiętego harmonogramu, na który wpływ miały również obostrzenia związane z koronawirusem, była możliwa wyłącznie dzięki znakomitemu przygotowaniu i dokładnemu monitorowaniu prac. Model biznesowy naszej firmy zakłada pełną kontrolę nad procesem budowy – od projektu po oddanie do użytku.

Budynek Iris Tower jest przede bardzo efektywny energetycznie. Uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. - Duże przeszklenia nie tylko zapewniają odpowiednią ilość światła słonecznego, lecz także doskonałą izolację, co pozwala utrzymać wysoki poziom efektywności energetycznej – opisuje deweloper.

– Najważniejsze jest wykorzystanie odpowiednich technologii, a nasz sektor jest bardzo zaawansowany pod tym względem. Koronawirus przyspiesza ten trend, ponieważ budynki muszą spełniać coraz surowsze wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju, bezpiecznego środowiska pracy i miejsca spotkań. To stawia nas w doskonałym położeniu i dobrze rokuje na przyszłość. Popyt na nowe budynki wyposażone w efektywne technologie będzie rósł, ponieważ wiele spośród istniejących obiektów nie jest przygotowanych do spełnienia obecnych wymagań dotyczących środowiska pracy – komentuje Paul Gheysens, dyrektor generalny Ghelamco Group.