- Po okresie wzmożonej aktywności w Polsce centralnej zarówno deweloperzy, jak i najemcy poszukujący magazynów ponownie zwracają się w stronę Górnego Śląska - wynika z analiz firmy doradczej CBRE. - Na tym drugim największym rynku pod względem dostępnej powierzchni przemysłowo-logistycznej w Polsce popyt wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

- Górny Śląsk to region, który nie może narzekać na brak zainteresowania inwestorów. Jego niewątpliwym atutem jest strategiczna lokalizacja. Polska południowa to obszar technologiczny Europy Środkowo-Wschodniej, który może pochwalić się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową - zarówno już istniejącą, jak i tą w planach - podkreślają autorzy raportu CBRE. - Region skorzystał także na ustanowieniu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działa tam ponad 350 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały ok. 34 mld złotych i stworzyły 76 tys. miejsc pracy. Do niedawna Górny Śląsk kojarzył się głównie z górnictwem i hutnictwem, które były dominującymi gałęziami przemysłu w tym regionie. Dziś można go nazwać polskim hubem motoryzacyjnym. To tu mamy największą koncentrację firm produkujących części dla branży automotive. Poza motoryzacją rozwijają się tu także inne sektory przemysłu, takie jak energetyczny, informatyczny i spożywczy.

- Górny Śląsk wciąż dysponuje dużymi zasobami terenów inwestycyjnych, zwłaszcza dzięki rewitalizacji gruntów pogórniczych i poprzemysłowych ukierunkowanej na tworzenie atrakcyjnych i nowoczesnych przestrzeni - komentuje Mikołaj Walkowski, ekspert ds. nieruchomości magazynowych i przemysłowych w regionie Śląska. - Obszary położone poza Aglomeracją Górnośląską są nadal gorzej doinwestowane, ale szybko może to zmienić rosnące zainteresowanie deweloperów i najemców wynikające z ciągle udoskonalanej infrastruktury drogowej ułatwiającej transport do innych części kraju i Europy, oraz niezmiennie dużej dostępności pracowników w obszarach poza głównymi ośrodkami.

Analitycy CBRE dostrzegają ogromny potencjał rozwoju sektora magazynowo-logistycznego na Górnym Śląsku w najbliższych latach. - Region dysponuje ponad 3 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, a zainteresowanie inwestorów potwierdza popyt przekraczający w 2018 r. 730 tys. mkw. - podają. - Działa tu kilkadziesiąt parków przemysłowych i logistycznych, a 568 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej jest w budowie. Największy powstający w regionie obiekt logistyczny to projekt w formule BTS w Gliwicach, którego powierzchnia to 210 tys. mkw. Ważny dla przyszłości Górnego Śląska jest także rozwój lotniska w Pyrzowicach, który ma szansę stworzyć alternatywę dla stołecznego portu.

- Istotny wpływ na ten region ma także rosnąca rola sektora automotive w Tychach i okolicy, co obrazuje wzmożone zainteresowanie dostawców z branży oraz ciągle zwiększająca się podaż - podkreślają autorzy raportu. - Oprócz pozytywnych prognoz Górny Śląsk ma też przed sobą wiele wyzwań. Musi przede wszystkim poradzić sobie z konkurencją ze strony zarówno sąsiednich państw - Czech i Słowacji, jak i sąsiednich regionów, takich jak Wrocław czy centralna Polska.