Komercyjne

Warbud na budowie ArtN

ArtN to inwestycja typu mixed-use, zakładająca rewitalizację zabytkowego terenu po fabryce Norblin, Bracia Buch i T. Werner w samym sercu warszawskiej Woli
materiały prasowe
Wykonawcę rewitalizacji dawnej fabryki Norblina na warszawskiej Woli wyłoniła ArtN - spółka celowa Grupy Capital Park.
Za większość prac oraz koordynację inwestycji będzie odpowiadać spółka Warbud. Prace o łącznej wartości ponad 500 mln zł firma zrealizuje we współpracy ze spółkami Soletanche Polska, TKT Engineering oraz Maat4. Prace przygotowawcze na budowie obiektu rozpoczęły się w połowie listopada ubiegłego roku, a oddanie inwestycji do użytku zaplanowano na czwarty kwartał 2020 roku.
Główny wykonawca będzie odpowiadać za wykonanie wszystkich prac konstrukcyjnych, budowlanych i wykończeniowych wraz z zagospodarowaniem terenu. Projekt jest realizowany w systemie „projektuj i buduj". Do zadań Warbudu będzie też należeć opracowanie wielobranżowego projektu wykonawczego dla całej inwestycji oraz koordynacja prac pozostałych wykonawców. Firma będzie również odpowiedzialna za przeprowadzenie procedury pozwolenia na użytkowanie inwestycji. - To dla nas kolejne wyzwanie, ale również ukoronowanie wieloletniej pracy. Dołożymy wszelkich starań, aby powierzony nam kontrakt zrealizować zachowując najwyższe standardy jakościowe i technologiczne oraz sprostać wymaganiom Inwestora - mówi Wojciech Gerber, członek zarządu spółki Warbud. Od listopada ubiegłego roku na terenie ArtN prowadzone są prace zabezpieczające stare budynki. Trwa też demontaż i wywóz maszyn oraz innych elementów przewidzianych do ponownego wykorzystania w inwestycji po ich odrestaurowaniu. Na początku grudnia na terenie budowy rozpoczęła działalność firma Soletanche Polska odpowiedzialna za realizację specjalistycznych prac fundamentowych, wykonanie ścian szczelinowych, oraz jet-grouting (inaczej: wstrzykiwanie w ziemię zaczynu cementowego pod wysokim ciśnieniem). Zakończenie tego etapu prac jest planowane na ostatni kwartał tego roku.
Firma Maat4 wykona wewnętrzne instalacje elektryczne i teletechniczne, a TKT Engineering zrealizuje wewnętrzne instalacje sanitarne i mechaniczne. – Ze względu na historyczny charakter terenu, dużą ilość skomplikowanych procesów do przeprowadzenia, m.in. przesunięcie w całości jednego z zabytkowych budynków, adaptacje zabytkowej zabudowy z nowo projektowaną częścią inwestycji, w tym połączenie wielu funkcji użytkowych obiektu, poszukiwaliśmy partnerów, którzy będą w stanie przeprowadzić proces wykonawczy kompleksowo i posiadają doświadczenie w realizacji wymagających projektów - komentuje Sylwia Filewicz z Grupy Capital Park. - Działamy zgodnie z założonym harmonogramem, by już za niecałe trzy lata udostępnić odwiedzającym przestrzeń publiczną i komercyjną o zupełnie nowej jakości – dodaje. ArtN to inwestycja typu mixed-use, zakładająca rewitalizację zabytkowego terenu po fabryce Norblin, Bracia Buch i T. Werner w samym sercu warszawskiej Woli, pomiędzy ulicami Prostą, Łucką i Żelazną. Za kompleksowe opracowanie projektu odpowiada pracownia PRC Architekci pod przewodnictwem Igora Galasa. Docelowy projekt zakłada rewitalizację dziewięciu zabytkowych i dwóch historycznych budynków oraz 44 maszyn i urządzeń z dawnej fabryki Norblina. Cały teren ArtN będzie przestrzenią publiczną, dostępną całą dobę. ArtN obejmie dziewięć poziomów nadziemnych i cztery podziemne.Na działce o powierzchni 2 ha powstanie ponad 64 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 40 tys. mkw. powierzchni biurowej i 24 tys. mkw. powierzchni rozrywkowo-usługowo-handlowo-kulturalnej. W jej ramach będzie działał m.in. nowoczesny teatr, kino oraz BioBazar, pierwszy w Polsce certyfikowany targ z żywnością i produktami ekologicznymi. - Zwieńczeniem projektu, bezpośrednio nawiązującym do historii miejsca, będzie Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, w którym znajdą się m.in. unikatowe kolekcje platerów, a także odrestaurowane zabytkowe maszyny - opowiadają przedstawiciele inwestora. Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji terenu po dawnej fabryce Norblina jest Grupa Capital Park. Projekt jest finansowany z kapitału własnego inwestora oraz kredytu bankowego udzielonego przez Pekao SA. Budynki na terenie ArtN będą wyposażone w szereg ekologicznych rozwiązań - w fazie projektowej otrzymały precertyfikację BREEAM na poziomie Very Good.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL