Zuzanna Dąbrowska: Kto przełoży wajchę

Kiedy znienacka wpada się w sam środek katastroficznego filmu, wszystko się nagle zmienia. Na ile odporna na wirus okaże się polska polityka?

Publikacja: 12.03.2020 21:00

„Tylko niektórzy ministrowie Zjednoczonej Prawicy wykorzystują swoje atuty”

„Tylko niektórzy ministrowie Zjednoczonej Prawicy wykorzystują swoje atuty”

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Szkoły zamknięte, imprezy odwołane, Ekstraklasa chce zawiesić rozgrywki, biskupi udzielają dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy. Nawet punkowe koncerty odwołano. Jeszcze miesiąc temu trudno byłoby nam w to wszystko uwierzyć. Ale człowiek szybko się przystosowuje, dokładnie tak, jak pokazują scenariusze w katastroficznych filmach.

Najwolniej zmienia się polityka, mimo że to ona powinna dawać impuls do zmian, które nas ochronią. Wszyscy politycy niby wiedzą, że spory trzeba odłożyć na bok, że nie wypada się wykłócać, kiedy zdrowie i życie obywateli jest zagrożone.

Przeczytaj także: Chrabota: Termin wyborów nie do utrzymania

Ale walka z epidemią to też polityka i to my musimy do tej myśli przywyknąć. Tylko inna polityka niż do tej pory. Inna, bo można na niej zarobić punkty, działając pozytywnie i sprawnie. Seanse nienawiści pojawiają się wtedy, kiedy nie ma się nic innego do zaoferowania. A teraz trzeba mieć. Tak, jak np. minister zdrowia.

To trudny moment dla opozycji, bo to władza ma środki, by się pokazać z dobrej strony. Ale – na szczęście dla tejże opozycji – tylko niektórzy ministrowie Zjednoczonej Prawicy wykorzystują swoje atuty.

Koronawirus wymusza na politykach zajęcie się swoją pracą, która ma polegać na rozwiązywaniu lub chociaż łagodzeniu problemów. Może właśnie dlatego politycy wydają się tacy bezradni: trudno jest się nagle przestawić...

Komentarze
Artur Bartkiewicz: Piątkowa debata prezydencka to koniec marzeń Sławomira Mentzena o II turze
Komentarze
Michał Płociński: Jest jeden kandydat, który zdecydowanie zyskał na debacie prezydenckiej TV Republika
Komentarze
Tomasz Pietryga: Reparacje? Spokojny sen Friedricha Merza
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Papież Leon XIV – nadzieja dla świata, szansa dla Kościoła
Komentarze
Rusłan Szoszyn: Parada zwycięstwa w Moskwie. Jak Putin otumanił Rosjan
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem