Sondaż: Budka na czele PO? 2,5 proc. Polaków ocenia go bardzo dobrze

"Jak ocenia Pani/Pan Borysa Budkę w roli przewodniczącego Platformy Obywatelskiej?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Aktualizacja: 30.08.2020 13:24 Publikacja: 29.08.2020 15:09

Sondaż: Budka na czele PO? 2,5 proc. Polaków ocenia go bardzo dobrze

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Borys Budka zastąpił na stanowisku przewodniczącego PO Grzegorza Schetynę pod koniec stycznia 2020 roku. W wyborach, w których rywalizował z Tomaszem Siemoniakiem, Bogdanem Zdrojewskim i Bartłomiejem Sienkiewiczem uzyskał ponad 78 proc. głosów.

PO (w Sejmie funkcjonująca w szerszej formule jako Koalicja Obywatelska) pod wodzą Borysa Budki przegrała wybory prezydenckie, ale zdołała po tym jak - w związku z epidemią koronawirusa - do wyborów tych nie doszło w przewidzianym pierwotnie terminie wymienić uzyskującą niskie poparcie w sondażach Małgorzatę Kidawę-Błońską na Rafała Trzaskowskiego, który w II turze wyborów prezydenckich ustąpił nieznacznie prezydentowi Dudzie uzyskując 48,97 proc. głosów. 

W ostatnich tygodniach Budkę, który jednocześnie jest szefem klubu PO w Sejmie, obciąża kryzys w jaki wpadła Platforma Obywatelska w związku z zagłosowaniem w Sejmie wraz z PiS za podwyżkami dla polityków (m.in. posłów, senatorów, ministrów, premiera i prezydenta). Po oburzeniu wyborców Platformy, jakie wywołało to głosowanie, ostatecznie partia wycofała się z poparcia dla podwyżek głosując przeciwko nim w Senacie.

Decyzję o poparciu podwyżek we współpracy z PiS skrytykował m.in. były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl zadaliśmy pytanie o to, jak oceniają Borysa Budkę jako przewodniczącego PO.

Na tak zadane pytanie 2,6 proc. respondentów odpowiedziało "bardzo dobrze".

14,5 proc. ankietowanych ocenia Budkę w roli przewodniczącego PO "dobrze".

23,7 proc. respondentów ocenia Budkę "źle".

17,1 proc. ankietowanych ocenia obecnego przewodniczącego PO "bardzo źle".

42,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie

- W negatywnej ocenie Borysa Budki przeważają mężczyźni (mężczyźni: 49%, kobiety: 34%), osoby powyżej 50 roku życia (46%), z wykształceniem wyższym (47%), zarabiający od 2001 do 3000 zł (47%) oraz mieszkańcy miast do 20 tys. (47%). W pozytywnej ocenie również dominują mężczyźni (mężczyźni: 19%, kobiety: 15%), kobiety najczęściej nie mają zdania w tej kwestii (51%). Pozytywną ocenę wystawiają również osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia (19%), z wykształceniem podstawowym/ gimnazjalnym (27%), zarabiający pomiędzy 1001 – 2000 zł (22%) oraz mieszkańcy wsi (20%) - komentuje wyniki badania Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 25.08-26.08.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.