fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Trzęsienie ziemi w Iranie: Są ofiary

Khortan [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]
W wyniku trzęsienia ziemi w północno-zachodnim Iranie, do którego doszło w piątek, zginęły co najmniej trzy osoby, a ok. 20 zostało rannych - podają irańskie media państwowe.

Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,9 znajdowało się na niewielkiej głębokości, ok. 120 km na południowy wschód od miasta Tebriz, w prowincji (ostanie) Azerbejdżan Wschodni. Do trzęsienia ziemi doszło nad ranem, czasu lokalnego - podało Irańskie Centrum Sejsmologiczne.

Siła trzęsienia ziemi została określona jako umiarkowana. Epicentrum znajdowało się na głębokości 8 km. Po wstrząsie nastąpiły jeszcze cztery wstrząsy wtórne.

Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) wydała komunikat, w którym czytamy, że "możliwe iż poszkodowana jest znaczna liczba osób".

Iran znajduje się w miejscu stykania się dwóch płyt tektonicznych i doświadcza często aktywności sejsmicznej.

W 2003 roku w wyniku trzęsienia ziemi w mieście Bam zginęło w Iranie 31 tys. osób. Bam zostało wówczas zniszczone w 80 procentach.

Z kolei w 1990 roku, w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,4 w północnym Iranie zginęło aż 40 tys. osób, a 300 tys. zostało rannych. Trzęsienie ziemi obróciło w ruinę dziesiątki miast i niemal dwa tysiące wiosek.

W ostatnich latach najpoważniejsze trzęsienia ziemi w Iranie miały miejsce w 2005 i 2012 roku. W tym pierwszym zginęło 600 osób, w tym drugim - 300.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA