Tragedia na manewrach NATO w Polsce. Nie żyje żołnierz

Biorący udział w ćwiczeniach NATO hiszpański żołnierz zginął w wypadku na poligonie w Polsce.

Publikacja: 22.04.2024 21:38

Żołnierz z Hiszpanii zginął w wypadku na poligonie w Polsce (fot. ilustracyjna)

Żołnierz z Hiszpanii zginął w wypadku na poligonie w Polsce (fot. ilustracyjna)

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

O wypadku poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Obrony Hiszpanii.

"Spoczywaj w pokoju. Rodzinie, przyjaciołom i towarzyszom broni składamy najszczersze kondolencje" - czytamy w komunikacie resortu w serwisie X (dawniej Twitter).

Czytaj więcej

Tragiczna śmierć komandosa w górach. Kolejny żołnierz zginął podczas szkolenia

Śmiertelny wypadek na poligonie w Bemowie Piskim

Wojska Lądowe Hiszpanii oświadczyły, że zginął kapral o inicjałach B. G. P. A., który służył w jednostce wojskowej z Ceuty. Do wypadku doszło podczas będących częścią manewrów Steadfast Defender 24 ćwiczeń NATO Saber Strike 2024, które odbywały się na poligonie w Bemowie Piskim (województwo warmińsko-mazurskie).

"Wypadek miał miejsce podczas ćwiczenia taktycznego z użyciem ostrej amunicji" - podała hiszpańska armia, przekazując kondolencje rodzinie i kolegom zmarłego. "Pamięć o tobie i twoje poświęcenie dla kraju zawsze będą obecne w naszych sercach" - zapewniło wojsko.

Informacje o śmierci hiszpańskiego żołnierza w Polsce potwierdziło kierowane przez Władysława Kosiniaka-Kamysza Ministerstwo Obrony Narodowej. "Wyrażamy głęboki żal z powodu śmierci żołnierza hiszpańskiego podczas międzynarodowego ćwiczenia Saber Strike. Cześć jego pamięci!" - czytamy we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter).

Media: Na poligonie w Polsce zginął 43-letni kapral z Hiszpanii

Kondolencje rodzinie i przyjaciołom zmarłego żołnierza przekazał premier Hiszpanii Pedro Sánchez.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: NATO powinno zestrzeliwać nad Ukrainą rakiety lecące w stronę Polski

Hiszpańska gazeta "El Mundo" podała, że w wypadku na poligonie w Polsce zginął 43-letni kapral, który był ojcem dwóch córek i pochodził z Ekwadoru. Mężczyzna miał służyć w hiszpańskim wojsku przez 20 lat. Kapral z jednostki w Ceucie był odznaczony Brązowym Krzyżem za Niezłomność oraz otrzymał pamiątkowe odznaczenie za udział w operacji Balmis w czasie epidemii koronawirusa.

W ćwiczeniach NATO w Polsce bierze udział ponad 300 żołnierzy oraz 65 pojazdów hiszpańskiej armii. To największe manewry Sojuszu Północnoatlantyckiego od zakończenia zimnej wojny. W ćwiczeniach bierze udział łącznie ponad 90 tys. żołnierzy.

Tragiczna seria. Wypadki żołnierzy na polskich poligonach

Śmierć hiszpańskiego kaprala na poligonie w Bemowie Piskim to kolejny w ostatnim czasie tragiczny wypadek podczas ćwiczeń żołnierzy w Polsce. Pod koniec marca podczas szkolenia górskiego w okolicy Niżnych Rys zginął żołnierz Wojsk Specjalnych. Dzień wcześniej na poligonie w miejscowości Solarnia (pow. lubliniecki, woj. śląskie) podczas ćwiczeń wysadzania trotylu zginęło dwóch saperów z 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego.

Czytaj więcej

Atak na Charków. Rosjanie zniszczyli wieżę telewizyjną

Kolejny wypadek miał miejsce 5 marca na poligonie w Drawsku Pomorskim. Do tragedii doszło, gdy bojowy wóz piechoty najechał na dwóch żołnierzy znajdujących się na tzw. pasie taktycznym. Jeden z żołnierzy poniósł śmierć na miejscu, drugi został śmigłowcem LPR przetransportowany do szpitala w Szczecinie, jednak lekarzom nie udało się go uratować.

O wypadku poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Obrony Hiszpanii.

"Spoczywaj w pokoju. Rodzinie, przyjaciołom i towarzyszom broni składamy najszczersze kondolencje" - czytamy w komunikacie resortu w serwisie X (dawniej Twitter).

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wojsko
Zguba myśliwca nad polskim niebem. Wojsko wydało komunikat
Wojsko
Tarcza Wschód za miliardy. Założenia Narodowego Programu Odstraszania i Obrony
Wojsko
Czym może być "Tarcza Wschód"? Ekspert: Fortyfikacje mogą sięgać 100 km w głąb kraju
Wojsko
Jak Tarcza Wschód ma zatrzymać wroga? Fortyfikacje na granicy z Rosją i Białorusią
Wojsko
"Tarcza Wschód" na granicy Polski. Ekspert: Nie budujmy Muru Chińskiego