fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Nowa Zelandia przeprasza za katastrofę lotniczą sprzed 40 lat

Eduard Marmet/CC 3.0
Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern przeprosiła za rząd, który starał się ukryć przyczyny katastrofy lotniczej na Antarktydzie w 1979 roku.

28 listopada 1979 roku samolot linii Air New Zealand wyruszył w lot widokowy z Auckland. Maszyna uderzył w zbocze wulkanu Erebus w pobliżu amerykańskiej bazy badawczej stacji McMurdo.

Zginęło 257 osób i była to najtragiczniejsza katastrofa w historii Nowej Zelandii.

Większość osób na pokładzie to Nowozelandczycy. Samolotem podróżowali także Amerykanie, Kanadyjczycy, Japończycy i Australijczycy.

Początkowo o katastrofę obwiniano pilotów, ale z ustaleń specjalnie powołanej komisji wynikało, że główną przyczyną były działania państwowych linii lotniczych związane z przeprogramowaniem systemu nawigacyjnego samolotu bez powiadomienia załogi.

Szef komisji, były sędzia Peter Mahon, powiedział również, że świadkowie z Air New Zealand spiskowali, aby przedstawić fałszywe dowody.

Sporządzony raport został oficjalnie skrytykowany przez przedstawicieli linii lotniczych i rząd.

- Działania ówczesnego rządu i linii lotniczych doprowadziły do większej ilości bólu i żalu wśród rodzin ofiar - powiedziała premier Ardern.

- Po czterdziestu latach, w imieniu dzisiejszego rządu, nadszedł czas, aby przeprosić za działania linii lotniczej, która wówczas była w pełni własnością państwa, co ostatecznie spowodowało katastrofę samolotu i stratę tych, których kochaliście - dodała.

- Piloci nie byli odpowiedzialni za tę katastrofę, a ja jestem tu dzisiaj, aby to kolejny raz powtórzyć - mówiła szefowa rządu.

Ardern potwierdziła, że ustalenia komisji nie zostały zaakceptowane przez ówczesny rząd i dopiero prawie 20 lat później raport został nawet przedstawiony w parlamencie.

W 2009 roku przedstawiciele Air New Zealand przeprosili rodziny ofiar za błędy popełnione przez linie lotnicze, a dziś prezes linii, Therese Walsh, również wyraziła ubolewanie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA