fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katalonia

Były premier Katalonii: Hiszpanie nie są zdolni do dialogu

AFP
Były premier Katalonii, Carles Puigdemont, na łamach "Times" cytuje katalońskiego filozofa, Francesca Pujolsa, który mówił, że "myśl katalońska zawsze się odrodzi i przetrwa tych, którzy chcą ją pogrzebać". Puigdemnont pisze o tym w kontekście trwających od tygodnia wystąpień proniepodległościowych aktywistów w Barcelonie i innych częściach Katalonii.

"Dwa lata po rozpoczęciu kampanii represji, przeciwko katalońskiemu ruchowi proniepodległościowemu, których celem była jego dekapitacja, jak mówił ówczesny wicepremier hiszpańskiego rządu, skala mobilizacji, protestów i aktów nieposłuszeństwa obywatelskiego w Barcelonie i innych miastach (Katalonii) jest przytłaczająca" - pisze Puigdemont.

"Nie, kataloński ruch niepodległościowy nie był tylko słomianym zapałem. Nie został zmiażdżony, jak twierdził rząd. Ruch ten zawsze istniał i będzie istniał, dopóki polityczny konflikt nie zostanie rozwiązany" - przekonuje były premier Katalonii.

Puigdemont pisze następnie o wyroku hiszpańskiego Sądu Najwyższego, który - według niego - jest wyrokiem nie tylko przeciwko członkom jego byłego rządu, ale również przeciwko "2,3 mln Katalończyków, którzy sprawili, że referendum ws. niepodległości z 1 października 2017 roku było możliwe".

"Wyroki wywołały reakcje, której nie zrozumie nikt, kto wciąż wierzy, że referendum było 'przestępstwem', które należy karać bardziej surowym wyrokiem niż zabójstwo. Z pewnością żadne społeczeństwo nie zbuntowałoby się przeciwko sprawiedliwemu wyrokowi, ani nie stanęłoby solidarnie za osobami odpowiedzialnymi za tak poważne przestępstwo. Powodem, dla którego doszło do takiego powstania i fali solidarności jest fakt, że wyrok nie jest ani sprawiedliwy, ani skazani nie są winni przestępstwa" - przekonuje były premnier Katalonii.

Zdaniem Puigdemonta kryzys w Katalonii ma wymiar międzynarodowy i wpływa na Europę, która "dotychczas pozostawała cicho w kwestii naruszenia praw człowieka popełnianych przez kraj członkowski UE (Hiszpanię - red.)".

"Europejscy demokraci powinni czuć moralną powinność, by włączyć się w tę sprawę ponieważ po raz pierwszy w historii, członkowie legalnie wybranego rządu i parlamentu są więzieni z powodu podejmowanych przez siebie decyzji politycznych" - pisze były premier Katalonii dodając, że godzi to w "fundamentalne europejskie wartości".

"Tego kryzysu nie da się zamieść pod dywan" - przekonuje Puigdemont. "Jego rozwiązanie będzie miało wpływ na demokrację w Europie" - dodaje.

Następnie Puigdemont oskarża hiszpański system polityczny o to, że dla hiszpańskich polityków "rozwiązanie problemu oznacza wyeliminowanie go - czy przez uwięzienie przywódców, czy grożenie prześladowaniami burmistrzom, członkom parlamentu i liderom ruchu społecznego, albo nawet zastraszanie wyborców".

"Idea osiągania kompromisów, uznawania punktu widzenia drugiej strony i czynienie koncesji na jej rzecz, jest całkowicie obca hiszpańskiej kulturze politycznej, na co wpływ ma prawdopodobnie rozmiar imperium kolonialnego, które rozciągało się na cały świat dzięki przemocy i eksterminacji" - pisze Puigdemont. "Kompromis jest postrzegany jako synonim dla tchórzostwa. Imperia nie czynią koncesji, one narzucają warunki" - dodaje.

Puigdemont zwraca przy tym uwagę, że Hiszpania jest "jedynym dużym państwem Europy, w którym w czasach współczesnych nigdy nie było rządu koalicyjnego". "Kraj nie jest w stanie budować sojuszów, by zapewnić polityczną i ekonomiczną stabilność w czasach wielkiej niepewności, szczególnie w Europie" - dodaje.

Dlatego - zdaniem Puigdemonta - władze Hiszpanii nie podejmują negocjacji z Katalończykami.

"Podkładają dynamit pod filary mostów, którymi przebiegają ścieżki demokracji, mostów dialogu" - dodaje były premier Katalonii.

Następnie Puigdemont wzywa premiera Hiszpanii Perdo Sancheza, by ten "wyciągnął głowę z piasku i zmierzył się z rzeczywistością, nawet jeśli jej nie lubi". I ostrzega, że lekarstwo polegające na więzieniu przywódców katalońskich jest "gorsze niż choroba", w którą działania te są wymierzone.

"Wzywam premiera Sancheza, by usiadł do rozmów" - podsumowuje Puigdemont.

Źródło: Time
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA