fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

#RZECZoBIZNESIE: Jakub Bińkowski: Słaby klimat dla inwestycji w Polsce

tv.rp.pl
Inwestorzy, którzy chcą lokować w Polsce duże pieniądze oczekują, żebyśmy byli przewidywalnym partnerem w perspektywie dekad – mówi Jakub Bińkowski, analityk Warsaw Enterprise Institute.

Warsaw Enterprise Institute opublikowało raport "Klimat dla inwestycji w Polsce. Diagnoza sytuacji, propozycje rozwiązań". Analityk instytutu w programie #RZECZoBIZNESIE ocenił klimat do inwestycji w Polsce. - Można go określić jako średnio słaby, z naciskiem na słaby – mówił.

- Chodzi o brak podstawowej przewidywalności, która jest istotna przy kontraktach, które opiewają na miliardy złotych. Przy takich kwotach jest istotne, żeby przez dłuższy okres państwo było przewidywalnym partnerem w biznesie – tłumaczył Bińkowski. - Inwestorzy, którzy chcą lokować w Polsce duże pieniądze oczekują tego, żebyśmy byli przewidywalnym partnerem w perspektywie dekad – dodał.

Gość programu przyznał, że system podatkowy w Polsce poddawany jest krytyce już przez wiele lat. - Polski system podatkowy jest zbyt skomplikowany, zbyt często zmieniający się. Podstawowe ustawy są zmieniane co dwa tygodnie. W takim otoczeniu bardzo trudno jest prowadzić biznes – mówił.

Krytycznie odniósł się do specjalnych stref ekonomicznych. - To jest wyłączenie części kraju z regulacji obowiązujących na terytorium Polski, które jest dla państwa kosztowne – mówił. - To jest kwestia miliardów złotych ponoszonych z tytułu zwolnień z podatków. Rezultaty stworzenia specjalnych stref ekonomicznych są ciężko policzalne i wątpliwe – dodał.

Wyjaśnił, że należałoby się skupić na premiowaniu inwestycji wysokonakładowych, z wysoką wartością dodaną, głównie hi-tech.

- Cała Polska powinna być specjalną strefą ekonomiczną poprzez stworzenie korzystnych warunków dla rozwoju biznesu i dla inwestycji – zaznaczył analityk.

- Poza tym przydałby się akt w rodzaju kodeksu legislacyjnego, który normowałby w jednym miejscu cały proces legislacyjny, ponieważ aktualnie jest to rozproszone – kontynuował.

- Inną rekomendacją jest stworzenie platformy dzięki której zagraniczni inwestorzy mogliby porozumiewać się z władzami samorządowymi jak i centralnymi – podsumował Bińkowski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA