fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inne sporty

Flaga Rosji "znika" w czasie meczu o mistrzostwo w warcabach

Twitter
Jacek Pawlicki, prezes Admirała PC BEST Szczecin, którego zawodniczką jest Natalia Sadowska, w czasie meczu o mistrzostwo świata kobiet w warcabach rozgrywanego w Warszawie, usunął tabliczkę rosyjską flagą ze stolika przy którym Rosjanka, Tamara Michajłowna Tansykkużyna, mierzyła się z Sadowską. W środę Pawlicki oficjalnie przeprosił za to co zrobił, ale dodał, że był do tego zmuszony.

Pawlicki wyjaśnił, że w warcabach i szachach występuje sytuacja, którą określa się jako "zugzwang" - czyli taka sytuacja, w której wykonanie jakiegokolwiek ruchu pogorszy sytuację gracza. Jak mówi we wtorek, w czasie meczu Sadowskiej z Tansykkużyną znalazł się w takiej sytuacji, ponieważ polecenie usunięcia rosyjskiej flagi otrzymał od Witolda Bańki, szefa WADA (Światowej Agencji Antydopingowej), byłego ministra sportu.

Powodem usunięcia flagi był fakt, że Rosjanie w związku z sankcjami nałożonymi na nich za stosowanie dopingu, nie mogą startować pod własną flagą w dużych, międzynarodowych imprezach.

Pawlicki po meczu przeprosił Tansykkużynę.

- Może powinniśmy odwrócić kamery w tamtej chwili. Nie pomyśleliśmy o tym. Byliśmy pod presją - mówi w rozmowie z Reutersem o uchwyconym przez kamery w czasie transmisji z meczu incydencie.

WADA w odpowiedzi na pytania Reutera poinformowała, że zażądała działań w sprawie flagi, po tym jak jej wcześniejsze apele pozostały bez odpowiedzi.

"WADA nie chce i nie zamierza prosić o usuwanie flagi w trakcie meczów. Sposób, w jaki tego dokonano, nie jest pytaniem do WADA" - czytamy w oświadczeniu.

Incydent wywołał oburzenie w rosyjskich mediach społecznościowych.

Przewodniczący rosyjskiego komitetu olimpijskiego nazwał zachowanie Polaków "wielkim błędem".

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow twierdzi, że incydent ten przyczynił się do porażki rosyjskiej zawodniczki.

Pawlicki zapewnia, że strona polska nie miała złych intencji. - Jestem pewien, że wielu Rosjan jest tym zdenerwowanych i za to naprawdę przepraszam - podkreślił.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA