fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Na Cytadeli rośnie muzeum wojska

archiwum
Elewacja Muzeum Wojska Polskiego, które powstaje na Cytadeli w stolicy, będzie wyglądała jak jodełka, jej odcień będzie się zmieniał w zależności od pory dnia.

Są już ściany, jest dach, podziemny garaż, w zasadzie został już postawiony budynek południowy Muzeum Wojska Polskiego. Jego elewacja obłożona jest szewronem, który jest odciśnięty w ścianach z betonu barwionego w masie.

– Światło i cień grające na fasadzie dodadzą surowym ścianom miękkości. Szewron zapisaną w architektonicznym detalu parafrazą nawiązuje do motywów kojarzących się z wojskowością: piór z orzełka WP, skrzydeł husarii, oznaczeń stopni wojskowych czy sznura generalskiego – tłumaczy nam Paweł Grodzicki, współautor projektu muzeum z pracowni architektonicznej WXCA. Beton barwą nawiązuje do murów Carnota otaczających Cytadelę.

Pierwszy obiekt Muzeum Wojska Polskiego powstaje przy Muzeum Historii Polski, placówki te – obok istniejącego Muzeum Katyńskiego oraz X Pawilonu – za kilka lat będą stanowiły swoistą wyspę placówek kulturalnych zlokalizowanych na Cytadeli, która przez 200 lat była wykorzystywana przez wojsko (ostatnie dowództwa znajdujące się w tym miejscu m.in. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej stopniowo przenoszone są w inne miejsca Warszawy lub poza miasto). Osoby, które zajmują się aranżacją tego miejsca, zakładają, że Cytadela będzie parkiem i miejscem spacerów. Będzie można tam wejść od strony Żoliborza, Starego Miasta oraz Wisły.

Poprzez fakt, że Muzeum Wojska Polskiego wycofa się z obiektu, który teraz dzieli z Muzeum Narodowym (to stanie się w latach 2021–2022) zwiększy się powierzchnia użytkowa śródmiejskiej placówki.

Dariusz Matlak, zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego, zakłada, że budynek południowy powinien być gotowy w 2021, potem jednak będzie tworzona wystawa stała, a to potrwa kolejnych kilka lat. W wariancie optymistycznym zwiedzający obejrzą nową ekspozycję w 2024, a pesymistycznym w 2026 r. Równolegle będą trwały prace nad budową bliźniaczego budynku MWP, który też stanie przy placu Gwardii.

W nowym obiekcie znajdą się m.in. trzy duże sale ekspozycyjne, sala wystaw czasowych, w której będą mogły odbywać się konferencje. Powierzchnia użytkowa obiektu to 11 tys. m kw.

To obiekt ekologiczny i nowoczesny. Dach będzie zielony, umieszczone zostaną na nim ule. Z kolei wymiana ciepła będzie się odbywała poprzez instalację umieszczoną w podłodze. Pompy będą tłoczyły ciepłe powietrze z głębi ziemi. – Dzięki temu, że w budynku wykorzystane zostaną inteligentne rozwiązania grzewcze, jego utrzymanie będzie tańsze – opisuje Zbigniew Czajewski z firmy BuroHappold.

Zdaniem Dariusza Matlaka w budynku tym powinno zostać umieszczonych 5–6 tys. obiektów muzealnych. Planuje umieszczenie tam m.in. strzelnicy, wzorem dla niej ma być ta wykorzystywana teraz przez komandosów w Lublińcu.

Największe obiekty, np. czołgi, mogą znaleźć się na wystawie plenerowej, a część takich eksponatów stanie pod dachem. Obok muzeum znajdzie się też amfiteatr, a także strefa edukacyjna i zabaw dla dzieci. Szacunkowy koszt budowy to 260 mln zł, dodatkowo ok. 45 mln zł będzie kosztowała wystawa stała.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA