fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

„Rzeczpospolita” w fundamencie Muzeum Historii Polski

Marek Kozubal
Na początku 2021 roku powinna się zakończyć budowa Muzeum Historii Polski. W czwartek wmurowany został akt erekcyjny pod jego budowę. W kapsule czasu, która została umieszczona w fundamencie znalazła się „Rzeczpospolita”.

Budowa muzeum rozpoczęła się już w czerwcu i jak zapowiada wicepremier prof. Piotr Gliński powinna się zakończyć za 28 miesięcy. Wykonawca inwestycji Budimex obiecuje, że prace budowlane powinny zostać zakończone na początku 2021 roku. – Teraz na placu budowy jest 200 osób, w szczytowym momencie będzie ich 900 – mówi dyrektor generalny Budimeksu Dariusz Blocher.

Fotorzepa, Robert Gardziński

W czwartek na budowie muzeum, które powstaje na terenie warszawskiej Cytadeli został podpisany akt erekcyjny, następnie w tzw. mobilny fundament wmurowali go premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński oraz dyrektor muzeum dr Robert Kostro. Znalazła się tam także osiemnastowieczna cegła, pochodząca ze znajdującego się niegdyś w tym miejscu kolegium pijarskiego, a także metalowa kapsuła czasu – do tej ostatniej zostały włożone m.in. czwartkowe wydanie „Rzeczpospolitej" (jedyna papierowa gazeta), monety, 20 złotowy banknot, płyta z materiałami na temat muzeum.

 

Przesłanie do uczestników uroczystości napisane przez prezydenta Andrzeja Dudę przeczytał minister Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Przypomniał m.in. historię warszawskiej Cytadeli, miejsca rosyjskich represji, a potem przez wiele lat terenu wojskowego. - Dopiero teraz Cytadela będzie odgrywała właściwa rolę w świadomości Polaków – powiedział Kolarski. Dodał, że to miejsce będzie teraz „odkrywane dla wolności Polaków", „zacznie się przemieniać w park wolności", „pomnik dziejów ojczystych".

Fotorzepa, Robert Gardziński

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że budowa Muzeum Historii Polski pozwala na opowiedzenie historii Polski, „której nie musimy się wstydzić", w której Polacy „zrobili wiele dobra i niewiele zła". Dodał, że Polacy byli prekursorami wolności i o tym trzeba teraz opowiedzieć. Jego zdaniem historia Polski powinna być traktowana jako nasza „soft power". – Historię piszą zwycięzcy, stajemy się zwycięzcami naszej historii. (...) Dajemy Polakom narzędzie do opowiedzenia historii Polski, z tego narzędzia możemy zrobić właściwy użytek – dodał premier Morawiecki.

Z kolei wicepremier Piotr Gliński stwierdził, że „nie ma narodu bez pamięci, którą tworzymy przez instytucje". – To pomnik naszej historii – stwierdził. Przypomniał, że Muzeum Historii Polski zostało utworzone 12 lat temu, ale do dzisiaj nie ma swojej siedziby. – To chyba największa inwestycja polskiej kultury – powiedział zaś dr Robert Kostro, dyrektor muzeum. Zapowiedział, że wystawa stała opisze wolność, a także nasze dziedzictwo. – Na ekspozycji pokażemy 3 tysiące obiektów – zapowiedział.

Na terenie Cytadeli będą znajdywały się cztery muzea, dwa już tam są: Muzeum Katyńskie i Muzeum X Pawilonu, dwa kolejne powstają - oprócz Muzeum Historii Polski, budowane jest także Muzeum Wojska Polskiego.

Twórcy Muzeum Historii Polski zakładają, że będzie to jedno z najnowocześniejszych muzeów powstających obecnie w Polsce i Europie, i będzie odwiedzane przez co najmniej 500 tys. gości rocznie.

Muzeum buduje firma Budimex. Projektantem stałej siedziby Muzeum Historii Polski jest pracownia architektoniczna WXCA.

Gmach MHP będzie mieścić się na terenie Cytadeli Warszawskiej (tzw. Park Niepodległości). Na obszarze ponad 30 ha zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. W centralnej części kompleksu znajdzie się plac Gwardii. Pod placem zaprojektowano dwukondygnacyjny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów. Nowe muzea znajdą się wokół placu: od południa i północy zlokalizowane zostaną dwa pawilony, w których znajdą się pomieszczenia Muzeum Wojska Polskiego, natomiast centralnie od wschodu stanie duży gmach Muzeum Historii Polski.

Dane dotyczące budynku Muzeum Historii Polski:

Lokalizacja: Dymińska 13, teren Cytadeli Warszawskiej, Żoliborz, Warszawa.

Dane techniczne: 

* powierzchnia użytkowa: 44 700 m kw. (z tego 8 tys. m kw. będzie przeznaczone na magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Wojska Polskiego)

* liczba kondygnacji nadziemnych - 4, podziemnych - 2.

* liczba podziemnych miejsc parkingowych: 322 z 697 realizowanych w ramach parkingu podziemnego dla kompleksu muzeów.

* powierzchnia wystawy stałej 7 tys. m kw.

* powierzchnia wystawy czasowej 1500 m kw.

* audytorium: ok. 600 osób

* sala kinowa: ok. 150 osób

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA