Handel

Zakaz handlu: Niedziele dalej z zakupami

123rf.com
Sejmowa podkomisja nie rozpatrzyła większości poprawek do projekt o ograniczeniu handlu w niedzielę i przerwała obrady

Upadł wniosek o odrzucenie projektu w całości. Przyjęto poprawkę Bożeny Borys-Szopa odnośnie tytułu - ustawa ma nazywać się o ograniczeniu handlu w niedziele święta i niektóre wolne dni.

- Nie jesteśmy w stanie przeanalizować poprawek skoro dostaliśmy je dopiero wchodząc na salę – mówi Karol Stec z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Posłowie też zwrócili na to uwagę, składając wnioski o przerwę w obradach. – Nie możemy się odnieść do ustawy, która została mocno skrytykowana choćby przez Ministerstwo Rozwoju. Niesie zbyt poważne skutki la prowadzenia działalności gospodarczej – mówi Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Przewodniczący Janusz Śniadek zarządził zatem przerwę w obradach do dnia 12 października do godziny 12. Wcześniej posłowie długo dyskutowali o tym czy z zakresu ustawy powinny zostać wyłączone usługi. Przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej takie wyłączenie dla przedsiębiorców prowadzących różne rodzaje działalności będą mogli wówczas prowadzić także sprzedaż detaliczną. – W uzasadnieniu intencją jest aby usług ustawą nie obejmować – mówi Janusz Śniadek, przewodniczący podkomisji.

Jednak długo dyskutowano co stanie się w przypadku firmy, która prowadzi bardzo rozdrobnioną działalność różnego typu usług a największy udział w przychodach stanowić będzie handel – czy wówczas w niedzielę będzie musiała zamknąć operacje.

Z drugie strony firmy handlowe będą mogły wydzielać operacje usługowe do oddzielnych podmiotów które będą mogły w niedzielę działać.

Państwowa Inspekcja Pracy jako organ kontrolny zwróciła uwagę, że z analizy przepisów wynika, że intencją jest ograniczenie wykonywania pracy w niedzielę, niezależnie od rodzaju umów na podstawie której osoba jest zatrudniona.

Posłowie podnosili, że nawet zakres przedmiotowy ustawy nie są właściwie określone zatem skutki uchwalenia ustawy w takim kształcie spowoduje zbyt duże zamieszanie.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL