fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Odzieżowa firma zanotowała gorsze od oczekiwanych wyniki za IV kwartał

materiały prasowe
Odzieżowa firma zanotowała gorsze od oczekiwanych wyniki za IV kwartał. Negatywną informacją jest też słaba sprzedaż porównywalna w Polsce.

W IV kwartale 2015 r. LPP miało 173 mln zł zysku netto, czyli o 11 proc. mniej niż prognozowano. Raportowany zysk netto spadł r/r o 29 proc., ale oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych wzrósł o 25 proc., do 138 mln zł. W reakcji na wyniki kurs akcji LPP spada o 4,3 proc., do 5140 zł.

Powodem gorszego od oczekiwanego wyniku jest 36 mln zł strat na różnicach kursowych (głównie rubel i hrywna). Poza tym LPP miało wyższe od szacowanych koszty operacyjne i ujemne saldo operacyjne (zmiana metodologii rozpoznania fit-outów), co spowodowało, że zysk operacyjny był o 10 proc. gorszy od prognoz i wyniósł 236 mln zł (spadek r/r o 5 proc.). Zgodnie z oczekiwaniami marża brutto zmalała o 4,2 pkt, do 54,8 proc. z powodu umocnienia dolara i wysokiej konkurencji na rynku. Przychody wzrosły o 12 proc., do 829 mln zł.

Sprzedaż porównywalna w IV kwartale (w walutach stałych) wzrosła o 2,8 proc. Była dodatnia we wszystkich markach i we wszystkich krajach poza Polską (spadek odwiedzalności) i Niemcami (wysoka baza sprzedaży pierwszych sklepów – tzw. efekt otwarcia). Dwucyfrowo dodatni wzrost zanotowano w Rosji i na Ukrainie mimo trudnej sytuacji makroekonomicznej w tych krajach.

Aby przeciwdziałać trwającemu od paru miesięcy spadkowi marż spółka starała się obniżać koszty funkcjonowania, które to w samym IV kwartale zmalały o 10 proc., do 244 zł/mkw (w całym roku o 15 proc.). Skala obniżki była już o wyraźnie niższa niż w poprzednich kwartałach i zarząd spodziewa się raczej wzrostu kosztów w tym roku.

W całym 2015 r. LPP zwiększyło przychody o 7,6 proc., do 5,13 mld zł, marża brutto spadła o 5,1 pkt, do 53,5 proc. Zysk operacyjny skurczył się o 17 proc., do 503 mln zł, zaś zysk netto o 26,6 proc., do 352 mln zł (69 mln zł strat netto na różnicach kursowych). Skorygowany zysk netto (107 mln zł aktywa podatkowego w 2014 r.) spadł o 5,5 proc., do 352 mln zł.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA