fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Piotr i Paweł dogaduje się z wierzycielami

Fotorzepa/Urszula Lesman
Choć marka i tak znika z ulic to firma wciąż przechodzi restrukturyzację i wychodzi z zadłużenia.

W trzech spółkach z Grupy Piotr i Paweł sędzia-komisarz zatwierdził spisy wierzytelności i plany restrukturyzacyjne w ramach postępowania sanacyjnego. Zostały także wyznaczone na 21 lutego 2020 r. zgromadzenia wierzycieli dla spółek. Ze względu na wyjątkowo małą liczbę sprzeciwów wierzycieli stało się to o ponad rok szybciej niż w typowych postępowaniach o tej skali.

- Zastosowaliśmy pionierską procedurę nieformalnych uzgodnień spisu wierzytelności pomiędzy nami, jako zarządcą, a wierzycielami – jeszcze przed złożeniem spisów do Sądu. Dało to bardzo obiecujące rezultaty. W Piotr i Paweł S.A. złożono 15 sprzeciwów na ok 800 wierzycieli, z czego dwa zostały już cofnięte. Podobna sytuacja jest w Piotr i Paweł Detal – zaledwie 8 sprzeciwów na ok 1000 wierzycieli oraz w spółce Grupa Piotr i Paweł – 12 sprzeciwów - mówi dr Patryk Filipiak, prezes Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A., który jest zarządca sanacyjnym w Grupie Piotr i Paweł.

- Suma wierzytelności kwestionowanych przez wierzycieli jest stosunkowo niewielka i bardzo daleka od 15 proc. sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Oznacza to, że spisy wierzytelności zostały zatwierdzone w części nieobjętej sprzeciwami – co jest informacją niezwykle korzystną z perspektywy szybkości postępowania – dodaje.

Firma podaje, że standardowo sprzeciwy zgłasza około 10 do 15 proc. wierzycieli – taka liczba sprawiłaby, że postępowania sanacyjne toczyłyby się jeszcze minimum ponad rok dłużej.

- Na zgromadzeniach wierzycieli dojdzie do głosowania nad układem. Jesteśmy spokojni o wynik tego głosowania – otrzymaliśmy wsparcie nie tylko od banków, ale również od większości kluczowych wierzycieli - mówi Jakub Karbowiak, wiceprezes spółek Piotr i Paweł.

- Jestem pewien, że sanacja szybko się skończy i będziemy mogli poświęcić się wyłącznie działalności operacyjnej i rozwojowi biznesu – dodaje.

Grupa Piotr i Paweł zawarła porozumienia z bankami, które są największymi wierzycielami. Decyzję podjęto w związku z zaangażowaniem inwestora w postaci Spar Group. W październiku inwestor sfinalizował umowę przeniesienia własności udziałów spółki Grupa Piotr i Paweł sp. z o.o. Tym samym zrealizowane zostały założenia planu inwestycyjnego i wykonano decyzję UOKiK w sprawie koncentracji sieci. Sklepy Piotr i Paweł będą systematycznie zmieniać logo na SPAR i dołączą do międzynarodowego holdingu z wieloletnim doświadczeniem w sektorze detalicznym na świecie i w Europie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA