fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Polski eksport słabszy niż przed rokiem

Bloomberg
Wymiana handlowa Polski z zagranicą słabnie w porównaniu do wyników uzyskanych przed rokiem.

W pierwszych pięciu miesiącach 2020 r. wartość polskiego eksportu zmniejszyła się o 8,4 proc. w ujęciu r/r do 90,6 mld euro – poinformował GUS w czwartek. O jedną dziesiątą do 78,1 mld euro zmalała wartość sprzedaży towarów do krajów rozwiniętych, w tym do 66,4 mld euro do państw Unii Europejskiej.

Zmalał także import: o 10,5 proc. do 88,6 mld euro. Przy tym spadek importu z krajów rozwiniętych sięgnął 13 proc., w tym z UE – prawie 14 proc.

Saldo wymiany pozostało dodatnie i po 5 miesiącach 2020 r. wyniosło 2 mld euro.

Zmniejszenie wymiany jest rezultatem pandemii Covid-19. Spadki eksportu po pięciu miesiącach są przy tym większe niż w okresie styczeń-kwiecień, w którym sprzedaż na wszystkie rynki zmniejszyła się w ujęciu r/r o 5,3 proc., a do krajów rozwiniętych – o 7 proc. Wg. GUS, duży wpływ na spadek obrotów miały maszyny oraz urządzenia transportowe.

Zmalały obroty towarowe z naszym głównym partnerem handlowym – Niemcami: eksport po pięciu miesiącach osłabił się o 7,6 proc. do 25,5 mld euro, natomiast import – o 15,2 proc. do 18,9 mld euro.

Według prognoz Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), tegoroczny spadek eksportu spowodowany pandemią będzie jednak mniejszy niż zakładano wcześniej i nie powinien przekroczyć 10 proc. W kolejnych miesiącach skala regresu ma się zmniejszać, w dodatku szybciej niż we wcześniejszych założeniach. - Co prawda w czerwcu wielkość eksportu będzie jeszcze niewiele większa od majowej, za to od lipca skala poprawy wyników powinna okazać się już bardziej efektowna – prognozuje KIG.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA