fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Wielka Brytania ogłosiła nowy system celny po brexicie

AFP
Wielka Brytania ogłosiła nowy system celny mający zastąpić unijny Tarif Extérieur Commun (TEC), bo uważa go za prostszy i lepszy. Zachowała stawkę 10 proc. od samochodów i zmniejszyła w imporcie łańcucha dostaw na sumę 30 mld funtów (33,6 mld euro).

Po wyjściu z Unii Europejskiej ten kraj prowadzi negocjacje umów o wolnym handlu z Unią, a od początku maja ze Stanami. Brytyjski rząd chce zawrzeć w ciągu 3 lat umowy dotyczące 80 proc. jego handlu zagranicznego. Nowy system celny będzie dotyczyć wyłącznie tych krajów, z którymi nie będzie mieć żadnych porozumień.

Czytaj także: Wielka Brytania: Najwięcej bezrobotnych od 1996 roku 

Londyn uważa, że nowy system UK Global Tariff (UKGT) będzie prostszy i mniej kosztowny od europejskiego TEC, bo zniesie wszystkie stawki poniżej 2 proc. — Nowy UKGT zapewni korzyści konsumentom i brytyjskim rodzinom zmniejszając formalności administracyjne i obniżając ceny tysięcy produktów bieżącego użytku — oświadczyła minister handlu międzynarodowego, Liz Truss.

W nowym systemie celnym zostaną zniesione stawki od dużej gamy wyrobów: 60 proc. brytyjskiej wymiany handlowej będzie od 1 stycznia 2021 zwolnione z cła zgodnie z przepisami WTO albo na podstawie umowy o preferencyjnym dostępie do rynku. Brytyjczycy zachowają niektóre stawki mające wspierać rodzimych producentów, na płody rolne, samochody i ryby. Import śrub i nitów, artykułów zwiększających sprawność energetyczną (termostatów, lamp LED-owych) będzie bezcłowy, tymczasowa zerowa stawka będzie obowiązywać produkty do walki z pandemią, np. sprzęt ochrony osobistej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA