fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Łotwa wyrzuca plastik ze sklepów

AdobeStock
Największa sieć handlowa republik nadbałtyckich przechodzi na ekologiczne woreczki na owoce, cukierki itp. Można je prać i używać wiele razy. Producenci wody mineralnej odchudzają pety.

Litewska sieć Maxima wprowadziła w swoich supermarketach na Łotwie ekologiczne małe worki wielokrotnego użytku na owoce, warzywa, orzechy, rodzinki, migdały, słodycze na wagę itp. Są płatne - 79 centów (3,35 zł) sztuka. Można je wyprać czy po prostu wypłukać, by wykorzystać ponownie. Zastąpiły jednorazowe torebki z polietylenu, wylicza portal Delfi. Podobne proekologiczne opakowania sieć wprowadziła też w sklepach na Litwie i w Estonii.

- W naszych sklepach można kupić szeroki asortyment przyjaznych środowisku opakowań np. papierowe torby czy torby z recyklingu, do tego kartony różnych rozmiarów, a teraz małe woreczki do produktów na wagę, które można prać. Kupujący cenią sobie te ekologiczne opakowania. W 2019 r popyt na papierowe torby był dwa razy większy aniżeli w 2018 r. - mówi Wiktor Troicyn, członek zarządu Maxima Latvija.

Kolejna proekologiczna inwestycja w handlu detalicznym to działania firmy Orkla Latvija, która kontroluje produkcję wielu popularnych na Łotwa towarów żywnościowych. Orkla Latvija zainwestowała 210 tys. euro w technologię, która zmniejszyła wagę plastikowej butelki do popularnej w tym kraju wody Everest. Dzięki temu do produkcji petów zużywa się o blisko jedną trzecią mniej plastiku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA