fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Cło i VAT od przesyłek z Chin. Będą dodatkowe etaty dla celników

Adobe Stock
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, dzięki któremu chce uszczelnić kontrolę przesyłek z Azji. O planach resortu jako pierwsi pisaliśmy w "Rzeczpospolitej" pod koniec sierpnia.

Zgodnie z zapowiedziami resort ogłasza teraz propozycję rozporządzenia. Główną częścią dokumentu, do którego dotarła "Rzeczpospolita" jest propozycja powołania Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie, nowej zewnętrznej komórki organizacyjnej Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego z pełnym zakresem działań możliwych do realizacji wyłącznie w obrocie pocztowym. - Pozwoli to na zapewnienie lepszego poziomu kontroli przesyłek pocztowych w imporcie, co jest istotne dla ochrony bezpieczeństwa państwa i obywateli, a także dla podniesienia wpływów Skarbu Państwa z tytułu cła i podatku VAT w imporcie – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Przeczytaj też pierwszą publikację na ten temat: VAT-em w zakupy z Chin

Stworzonych zostanie 35 nowych etatów dla funkcjonariuszy, którzy zajmą się kontrolą celną przesyłek z Chin. Resort w ocenie skutków regulacji nie jest w stanie oszacować, od ilu podmiotów przesyłki do Polski trafiają.

Pełna nazwa dokumentu to "rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie urzędów celno-skarbowych oraz podległych im oddziałów celnych, w których są dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego w zależności od rodzaju towarów lub procedur celnych, którymi mogą być obejmowane towary".

Został on właśnie skierowany do uzgodnień międzyresortowych, które potrwają tydzień. Projekt zostanie przesłany do konsultacji z Pocztą Polską, Krajową Izbą Gospodarczą, Polską Izbą Spedycji i Logistyki oraz Zrzeszeniem Międzynarodowych Przewoźników Drogowych – podaje resort.

W dokumentach uzupełniających czytamy, że to efekt rozpoczęcia przez Pocztę Polską współpracy z chińskim operatorem pocztowym w zakresie obsługi przesyłek pocztowych transportowanych w kontenerach drogą kolejową przez Małaszewicze do Lublina. Obserwowany jest bowiem dynamiczny rozwój obrotu pocztowego na pozostałych, dotychczas obsługiwanych przez Pocztę Polską szlakach transportowych. Obecnie na terenie Polski funkcjonują jedynie trzy pocztowe oddziały celne (w Pruszczu Gdańskim, Warszawie i w Zabrzu), co nie daje możliwości objęcia należytym poziomem kontroli wciąż rosnącego wolumenu przesyłek pocztowych.

Poczta Polska informuje o dwucyfrowych wzrostach liczby przesyłek. Na skalę importu z Chin skarży się polski handel internetowy, ale traci też na nim fiskus. Według szacunków, o których pisaliśmy już w Rzeczpospolitej, z tytułu niezapłaconego od tych przesyłek VAT i cła rocznie może to być nawet 1 mld zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA