fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Fiskus nie chce czeku na ponad 100 mln dolarów

Bloomberg
Amerykański urząd skarbowy, Internal Revenue Service, podał, że od 2016 r. nie będzie przyjmował od podatników czeków na sumy przekraczające... 100 mln dol.

Indywidualni podatnicy oraz firmy, które winne są fiskusowi wyższe sumy będą musiały regulować należności przy za pomocą kilku czeków albo za pośrednictwem transferów elektronicznych.

Jak tłumaczy się IRS, wynika to z ograniczonych możliwości technicznych służb skarbowych. Nie są one w stanie automatycznie przeprocesować czeków na sumy wyższe od 1 miliona dolarów. Wyższe płatności muszą być przez urzędników załatwiane ręcznie. Aby uniknąć pomyłek, oszustw i przyjmowania czeków bez pokrycia IRS zdecydował, że maksymalna suma, jaką będzie mógł zaakceptować na jednym czeku nie może być wyższa niż 99.999.999,00 dolarów.

- Czeki na wysokie sumy mogą zostać zagubione, wysłane pod niewłaściwy adres, czy skradzione a do tego ich realizacja wymaga specjalnych procedur – napisał w uzasadnieniu David Melter, dyrektor oddziału Departamentu Skarbu Czeki powyżej maksymalnej wartości zostaną zwrócone.

Rzeczywisty wpływ na życie podatników wynikający z nowych przepisów będzie minimalny. W minionym sezonie podatkowym Departament Skarbu otrzymał zaledwie 14 czeków na sumy przekraczające 99.999.999,00 dol. Większość z tych podmiotów (IRS nie ujawnił tożsamości podatników) z pewnością będzie w stanie dokonać transferów elektronicznych. Grover Norquist, prezes organizacji Americans for Tax Reform, nie ukrywa jednak oburzenia i ironii.

"Próbujesz wypisać czek dla rządu na 100 milionów dolarów i jesteś traktaowany jak śmieć? To przecież Wasi klienci. Gdyby to było Las Vegas otrzymalibyście w pakiecie darmowy apartament z butelką szampana".

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA