fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Morawiecki: koronawirus jak wojna zmieni układ sił

Shutterstock
Podczas inauguracji III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni premier Mateusz Morawiecki mówił o kondycji gospodarki w czasie pandemii. Wskazywał także na najważniejsze jego zdaniem wyzwania w tym obszarze.

- Przyszłość jest bardzo trudna do odgadnięcia, ale nie ma za wielu ważniejszych czynności w życiu człowieka, niż właśnie rozpatrywać kierunki rozwoju. Bo już samo ich rozpatrywanie daje dobry wgląd w to, co może się zdarzyć. To jest nasz obowiązek - stawianie pytań o to, jaka Polska ma być w 2030, 2040 i 2050 roku - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji III Forum Wizja Rozwoju. - Nie znamy dzisiaj odpowiedzi na te pytania, ale i tak musimy je stawiać. Tak jak Krzysztof Kolumb, który wyruszył w podróż, żeby znaleźć krótszą drogę do Indii i odkrył Amerykę, tak my w tej podróży i zadawaniu pytań czujemy podobnie.

Ważne pytania o przyszłość

- Żyjemy w czasie przełomu ze względu na to, co ze światem zrobiła pandemia. Jednocześnie mamy też obowiązek stawiać bardzo trudne pytania w obecnych okolicznościach gospodarczych, społecznych, politycznych. Warto zadać tych kilka pytań, bo odpowiedzi będą wyznaczały drogę rozwoju gospodarczego, który jest fundamentem rozwoju społeczno-politycznego i tworzy perspektywy i możliwości rozwoju dla wszystkich mieszkańców każdego kraju - mówił premier.

- Patrząc z takiej perspektywy warto zastanowić się, czym jest dla gospodarki światowej i polskiej epidemia. Jesteśmy częścią rozwoju wydarzeń, okrętem na wzburzonych falach i nie do końca wiadomo, w jaki sposób i dokąd one poprowadzą. Ale możemy powiedzieć, że jest to punkt zwrotny w gospodarczej historii świata. Można nawet jeszcze bardziej brutalnie sformułować tę myśl: że koronawirus to taka współczesna wojna światowa, która zmienia zupełnie układ sił. A przynajmniej tak się wydaje, że na skutek epidemii może nastąpić gruntowna przebudowa układu sił. Jak mamy się tym wszystkim odnaleźć my, nasi sojusznicy - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Kierunki rozwoju

Dodał, że spowolnienie notowane przez polską gospodarkę jest znacznie mniejsze niż spadki PKB w krajach Europy Zachodniej. Podziękował także firmom państwowym i przedsiębiorcom prywatnym i pracownikom „sektora przemysłowego, sektora usług, sektora eksportowego oraz małych i średnich przedsiębiorstw, bo to dzięki wam do tej pory udało się w miarę suchą nogą przejść przez te pierwsze kilka miesięcy trudnego bardzo trudnego niespodziewanego wyzwania, jakim jest epidemia". - Ale w dalszej perspektywie sukces gospodarki zależy również od konsolidacji - powiedział premier.

Zdaniem Morawieckiego, obszary gospodarki przyszłości, w kierunku których powinniśmy iść, to sztuczna inteligencja, napęd wodorowy, automatyzacja, pojazdy autonomiczne, ale też nowoczesny przemysł i nowoczesna morska energetyka wiatrowa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA