fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Jak dbać o polski interes na świecie i w Europie

Adobe Stock
W Krynicy nie może zabraknąć debaty na temat polskiej strategii wzmacniania pozycji na arenie międzynarodowej oraz możliwych postaw Europy w obliczu globalnej rywalizacji.

Swój udział w panelu – który będzie częścią Forum Polonijnego – zatytułowanym „Dobrze być Polakiem – jak dbamy o polskie interesy i wartości na arenie międzynarodowej" potwierdził marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Marszałek będzie także jednym z gospodarzy Forum Polonijnego, którego głównym partnerem jest izba wyższa polskiego parlamentu i które jest częścią Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Marszałek weźmie także udział w sesji plenarnej „Europa w obliczu globalnej rywalizacji". Razem z nim do debaty usiądą m.in.: maltański minister gospodarki, inwestycji i małych przedsiębiorstw Christian Cardona, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Luca Jahier oraz Przemysław Żurawski vel Grajewski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Według danych ze „Strategii polskiej polityki zagranicznej" Ministerstwo Spraw Zagranicznych w latach 2017–2021 skupia się na „wzmocnieniu bezpieczeństwa kraju, utrzymaniu rozwojowych warunków gospodarczych na arenie międzynarodowej i odbudowie pozycji w Unii Europejskiej". Pomimo dostrzegania przez Polaków pozytywnych aspektów, które sprawiły, że według nich bezpieczeństwo w kraju poprawiło się, a członkostwo w UE niesie ze sobą pozytywne skutki, ok. 50 proc. badanych (według raportu SELECTIVV) polską politykę zagraniczną oceniło jako neutralną lub złą. Inną kwestią jest fakt, że Polska w trakcie budowania swojej pozycji wśród innych państw uczestniczy w globalnej rywalizacji.

Coraz częściej słyszy się o eskalacji gospodarczego konfliktu pomiędzy USA a Chinami. W związku z tym, że jest to konflikt pomiędzy dwoma gigantami, pozostałe kraje są zmuszone do zajęcia konkretnego stanowiska wobec tego sporu. Jaka strategia Polski i pozostałych krajów europejskich jest najbardziej korzystna? Jakie jeszcze działania mogą podjąć polscy dyplomaci, aby zwiększyć znaczenie Polski na arenie międzynarodowej? O tym już niebawem w Krynicy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA