Reklama
Rozwiń

Niemcy powoli wychodzą z recesji. Hiszpania i Włochy w dużym dole

Gospodarka Niemiec jest w głębokiej recesji i będzie się powoli ożywiać— ocenia Bundesbank, Hiszpania zanotuje w 2020 r. spadek PKB o 12,4 proc., Włochy o 8 proc. Cała Unia może potrzebować pomocy 1,6 bln euro — stwierdził komisarz Thierry Breton.

Aktualizacja: 21.04.2020 14:53 Publikacja: 21.04.2020 14:49

Niemcy

Niemcy

Foto: AFP

Bundesbank w kwietniowym raporcie podkreślił, że „istotne ograniczenia zostaną zapewne utrzymane do czasu znalezienia medycznego rozwiązania (pandemii) w postaci szczepionki. Z tego powodu szybkie i zdecydowane odrodzenie gospodarki wydaje się mało możliwe”. MFW przewiduje dla Niemiec spadek w tym roku o 7,5 proc., prywatne prognozy wymieniają różne wielkości, a niemal wszystkie zwracają uwagę, że obecna recesja będzie większa niż w 2009 r., gdy gospodarka zmalała o ponad 5 proc.

Pandemia już bardzo wpłynęła na dane liczbowe I kwartału, ale II kwartał będzie jeszcze gorszy — stwierdził bank centralny i wskazał na duże zmniejszenie produkcji samochodów i konsumpcji gospodarstw domowych. „Nie ma jednak obaw, by niemiecka gospodarka wpadła w samonakręcającą się zniżkową spiralę”, bo polityka fiskalno-pieniężna będzie wspierać odrodzenie. Inflacja — zasadniczy cel EBC — zmaleje zapewne w nadchodzących miesiącach, bo malejące ceny ropy przenoszą się szybko na klientów — stwierdził bank.

Bank centralny Hiszpanii stwierdził przedstawiając nowe scenariusze wydarzeń, że gospodarka może skurczyć się w tym roku o 6,8-12,4 proc. zależnie do tego, czy ograniczenia w przemieszczaniu się będą trwać 8 tygodni w najlepszym scenariuszu preferowanym przez bank, czy 12 tygodni. W przyszłym roku ożywienie powinno być z kolei wyraźnie odczuwalne wyniesie 5,5 proc.

Bank dodał, że skutki pandemii na gospodarkę Hiszpanii, podobnie jak w innych krajach będą bardzo poważne, choć utrzymuje się niepewność co do ich zakresu. Pandemia najbardziej zaszkodzi turystyce, na którą przypada ok. 12 proc. PKB i która zatrudnia 13,5 proc. osób czynnych zawodowo. Jeśli niedobory płynnych środków w firmach doprowadzą do poważniejszych problemów z płynnością w ciągu 8 tygodni ograniczeń, to gospodarka zanotuje roczny spadek o 9,5 proc. Przy ograniczeniach trwających 12 tygodni spadek wyniesie 12,4 proc. MFW zakłada dla Hiszpanii spadek o 8 proc.

W II półroczu powinno dojść do poprawy i do zdecydowanego odrodzenia w 2021 r., ze wzrostem o 5,5-8,5 proc. Tegoroczny deficyt budżetowy może wynieść 7,2-11 proc., a za rok zmaleje do 5,2-7,4 proc, PKB. Dług finansów publicznych w 2020 r. wyniesie 122,3 proc. w razie najgorszego scenariusza.

Włoski resort finansów zakłada z kolei spadek gospodarczy o 8 proc w tym roku oraz wzrost o 4,0-4,5 proc. w 2021 r. Te oszacowania oparto na scenariuszu przewidującym utrzymanie obecnej polityki, bez uwzględnienia planu wsparcia, który ma być przyjęty do końca kwietnia, a jego wysokość oceniono nieoficjalnie na 70 mld euro.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego, usług i przemysłu, Thierry Breton powiedział w kanale BFM TV, że pracuje z komisarzem ds. gospodarczo-walutowych Paolo Gentilonim nad planem pakietu wsparcia gospodarki Unii sumą 1,6 bln euro. Kraje Unii różnią się w opiniach co do technicznych aspektów sfinansowania tego pakietu, w najbliższy czwartek mają rozmawiać o tym przywódcy krajów Unii podczas wideoszczytu, ale według sygnałów odnotowanych przez Reutera, odroczą ostateczną decyzję. Różnice zdań dotyczą też wysokości takiej pomocy.

Gospodarka
Donald Trump znów wzywa szefa Fedu do dymisji. Zyskał nowego sojusznika w tej walce
Gospodarka
Obowiązki domowe: oszczędność czy zysk? GUS policzył, ile warta jest praca rodzin
Gospodarka
Była szefowa MSZ Hiszpanii: Wobec ceł Donalda Trumpa bądźmy twardzi
Gospodarka
Czy nadchodzi koniec gabinetu Pedro Sáncheza?
Gospodarka
Na co i ile wydała Warszawa w 2024 roku? Ile wyniosły dochody?