fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Kontynuacja przeceny na GPW

Fotorzepa, Robert Gardziński
Na krajowym rynku w dalszym ciągu przeważały minorowe nastroje, skutecznie zniechęcając inwestorów do zakupów akcji.

W efekcie warszawskie indeksy kontynuowały spadki. Była to już kolejna spadkowa sesja, a co gorsza tym razem wyprzedaż przyspieszyła. WIG20 finiszował ponad 1,1 proc. pod kreską, a WIG stracił 1 proc. Krajowe indeksy poruszały się zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez pozostałe europejskie rynki akcji. Na większości z nich więcej do powiedzenia mieli sprzedający, dzięki czemu gros indeksów Starego Kontynentu została zepchnięta głęboko pod kreskę. Przesądziły o tym w dużej mierze fatalne wskaźniki PMI, obrazujące koniunkturę w niemieckim i europejskim przemyśle. Inwestorzy dostali kolejne potwierdzenie o nieuchronnie zbliżającej się recesji.

W Warszawie najchętniej pozbywano się największych spółek z WIG20. Słabsze zachowanie krajowego rynku zawdzięczamy przede wszystkim wyprzedaży walorów spółek wydobywczych - KGHM i JSW. Sprzedający pojawili się też na papierach banków, choć w tym gronie można było znaleźć kilka pozytywnych wyjątków. W przypadku tego sektora inwestorzy cały czas mają obawy związane ze zbliżającym się terminem publikacji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych. Stąd duża zmienność w notowaniach banków posiadających istotne portfele kredytów w szwajcarskiej walucie.

Niektóre z nich zdołały jednak odrobić poranne straty, a nawet, jak w przypadku mBanku, zakończyć dzień efektownym odbiciem. Na celowniku kupujących ponadto znalazły się akcje Lotosu, Dino i Santandera. Negatywne nastroje nie pozostały bez wpływu na wyceny firm z szerokiego rynku akcji. Zdecydowana większość spółek z tego segmentu została przeceniona. Jednym z pozytywnych wyjątków były akcje Datawalk, notując najbardziej efektowną, kilkunastoprocentową zwyżkę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA