fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Czy debiut Allegro pomoże giełdzie

Fotorzepa, Robert Gardziński
Wprawdzie początkowo inne spółki mogą nieco ucierpieć na wielkiej ofercie lidera polskiej branży e-commerce, ale później GPW może zyskać.

Wartość oferty akcji Allegro ma szansę sięgnąć 11 mld zł i stać się największym IPO w historii GPW. Wprawdzie na rynku finansowym płynności jest sporo, ale pojawiają się pytania, czy inwestorzy instytucjonalni będą musieli sprzedać część akcji innych notowanych spółek (w tym z GPW), aby pozyskać gotówkę i utrzymać jej wskaźniki na odpowiednim poziomie. Tym bardziej że szykują się kolejne spore debiuty (Canal+, Emitel oraz parę spółek gamingowych z Huuuge Games i People Can Fly na czele), a napływy do polskich TFI inwestujących w akcje nie zachwycają. Dodatkowo Allegro może już w ramach nadzwyczajnej rewizji awansować szybko do WIG20.

– Oferta Allegro rzędu ponad 10 mld zł byłaby na tyle duża, że ze sporym prawdopodobieństwem większość akcji trafi do inwestorów zagranicznych. W przypadku krajowych inwestorów instytucjonalnych, których polityka inwestycyjna zakłada benchmark w postaci WIG20 czy WIG, należy założyć dostosowywanie portfela do wskazanych wzorców. W krótkim terminie debiut Allegro i realna rewizja nadzwyczajna indeksów miałaby negatywny wpływ na spółkę o największym udziale w indeksie blue chips – uważa Sobiesław Kozłowski, dyrektor działu analiz i doradztwa w Noble Securities. Jego zdaniem debiut Allegro i kapitalizacja ponad 40 mld zł powodują, że część inwestorów będzie musiało mieć spółkę w portfelach. – Polityka pieniężna na świecie jest ultraluźna, rentowności obligacji skarbowych są historycznie niskie, a spółki wzrostowe są bardzo popularne, więc Allegro wydaje się atrakcyjną spółką zarówno dla inwestorów zagranicznych, jak i krajowych – dodaje Kozłowski.

W podobnym tonie wypowiada się Adrian Apanel, zarządzający w MM Prime TFI. – Uważam, że oferta Allegro spotka się z ogromnym zainteresowaniem inwestorów polskich i zagranicznych. Firma jest reprezentantem popularnego sektora e-commerce, który zyskuje na zmieniających się preferencjach zakupowych klientów i na pandemii Covid-19. Przykład IPO debiutującej w środę na giełdzie w Londynie spółki THG Holdings, również z branży e-commerce, wyraźnie pokazuje potencjał wyceny i popytu na akcje Allegro – mówi Apanel. Walory tej firmy, która w IPO pozyskała 1,9 mld GBP, drożały w pierwszym dniu handlu o ponad 30 proc.

Jego zdaniem inwestorzy już zaczęli robić miejsce w portfelach. – Od początku tygodnia WIG20 spadł o 1,8 proc., a WIG o 1,6 proc., w tym samym czasie europejskie indeksy są nad kreską, a amerykańskie zanotowały solidne wzrosty między 1,2 proc. a 3,1 proc. Na debiucie Allegro najprawdopodobniej najbardziej ucierpi mBank, który wypadnie z indeksu WIG20. Poza tym spadnie waga pozostałych spółek wchodzących w skład indeksu i to będzie źródło podaży. Największa powinna pojawić się na akcjach banków i spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa – uważa Apanel.

Także Bartosz Pawlak, zarządzający w Baltic Capital TFI, wskazuje, że w krótkim terminie inwestorzy mogą zmniejszać zaangażowanie w akcje w celu sfinansowania planowanego IPO i ostatnia słabość polskiej giełdy może być związana z tym procesem. – Ale pamiętajmy, że inwestorzy posiadali wcześniej wolną gotówkę, a także mogą upłynnić zagraniczne akcje – dodaje.

Allegro to duża spółka z lubianej przez inwestorów branży. Czy jego debiut może przynieść GPW większe i trwałe zainteresowanie inwestorów z zagranicy, na czym skorzystać mogą też inne notowane firmy? – Potencjalny sukces IPO Allegro odbije się szerokim echem na rynkach zagranicznych i może, tak jak w przypadku Dino, zachęcić kolejnych zagranicznych inwestorów do inwestycji na GPW. Popyt może pojawić się na spółkach z sektorów odpornych na pandemię, jak gaming, nowoczesne technologie – uważa Apanel. Oczekiwane wejście Allegro do czołowych indeksów zagranicznych (MSCI i FTSE) będzie dodatkową zaletą i wygeneruje dodatkowy popyt na jego akcje.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA