fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Prawie 2 bln dolarów z fuzji i kupna aktywów

Bloomberg
Fuzje firm i operacje kupna aktywów (M&A) na świecie od początku roku zbliżają się do wartości 2 bln dolarów (1,682 bln euro), jedna piąta z tego przypada na sektor technologiczny — podała firma zbierania takich danych Refinitiv.

Z ostatnich godnych odnotowania transakcji jest zbliżające się kupno nawet za 40 mld dolarów (33,8 mld euro) brytyjskiego projektanta mikroprocesorów Arm Holding od japońskiego konglomeratu Softbank przez amerykańskiego producenta kart graficznych Nvidia. Również w sektorze technologicznym amerykański operator łączności Verizon powinien zapłacić 6,25 mld dolarów za konkurenta Tracfone, filię meksykańskiej grupy America Movil — odnotowuje Reuter.

W dziedzinie ochrony zdrowia, amerykańska firma farmaceutyczna Gilead Sciences przejmie rodzimego specjalistę w dziedzinie biotechnologii Immunomedics za 21 mld dolarów; ta operacja ma wzmocnić jej portfel aktywów dotyczących onkologii.

Operacje M&A mają tendencję przyspieszania po okresie zwolnienia tempa gospodarczego, ale ogłoszone od początku roku reprezentują już wartość 1,97 bln dolarów wobec 1,26 bln w 2009 r. i 1,6 bln w 2010 r., zaraz po zakończeniu kryzysu finansowego na świecie — wyjaśnia Refinitiv. — Przy wychodzeniu z recesji następuje generalnie nadrabianie straconego czasu, a koszt kapitału jest zwykle niski -= uważa Graham Secker, strateg od europejskich akcji w Morgan Stanley.

Według Refinitiv, fuzje dokonane od początku roku przez firmy z sektora technologicznego stanowią 351,4 mld dolarów czyli 17,8 proc. łącznej sumy. To poziom najwyższy od boomu spółek internetowych w 2000 r. W sektorze usług finansowych wartość tych transakcji doszła do 283,8 mld dolarów, 14 proc. całości. Sektor technologiczny dominował nie tylko pod względem wartości, ale również liczbą 5966 projektów ogłoszonych od początku roku na łączną liczbę nieco ponad 30 tys. To z kolei wpływ kryzysu sanitarnego, który upowszechnił telepracę, naukę na dystans, porady medyczne przez telefon i handel elektroniczny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA