fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Rynki akcji znów większe od globalnego PKB

Fotorzepa, Robert Gardziński
Pięć miesięcy od oficjalnego ogłoszenia pandemii Covid-19 na giełdach panuje spory optymizm. Wiele indeksów zdołało solidnie zyskać przez ostatnie ponad 150 dni.

Minęło już pięć miesięcy, czyli ponad 150 dni, odkąd Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię Covid-19. Wówczas na giełdach na całym świecie trwała paniczna wyprzedaż. Przez ostatnie pięć miesięcy wiele indeksów giełdowych zdołało się jednak solidnie odbić. Wśród nich jest m.in. polski WIG20, który zyskał w tym czasie blisko 16 proc. i sWIG80, który wzrósł aż o 35 proc. WIG20 zyskał niewiele mniej niż amerykański S&P 500 (17 proc.), a nieco więcej niż japoński Nikkei 225 (prawie 15 proc.) czy Dow Jones Industrial (11 proc.)

Spośród wszystkich głównych indeksów giełdowych świata, najlepiej radził sobie podczas pięciu miesięcy pandemii argentyński Merval, który zyskał prawie 60 proc. W Europie najmocniej wzrósł niemiecki DAX – o niemal 25 proc. W Azji najlepszy był koreański Kospi, który zyskał 23 proc. Poza nim na rynkach wschodzących wyróżniał się rosyjski, denominowany w dolarach, indeks RTS, który wzrósł o 18 proc. Najgorszymi indeksami giełdowymi przez pięć miesięcy pandemii były: kolumbijski Colcap (spadek o 16 proc.), główny indeks giełdy cypryjskiej (przecena o 20 proc.) oraz główny indeks giełdy na Mauritiusie (spadek o 21 proc.).

Łączna kapitalizacja wszystkich rynków akcji na świecie sięgnęła na początku tego tygodnia 87,8 bln dol. Od dołka z marca wzrosła ona o 42,6 proc., a do rekordu z lutego (88,2 bln dol.) niewiele jej brakuje. Stała się ona już większa od zeszłorocznego nominalnego PKB świata (87,75 bln dol.).

– Rynki patrzą ku lepszym dniom w przyszłości. Co prawda nie jest pewne, kiedy się to stanie, ale rynek akcji wyraża pewność, że pandemia skończy się wraz wprowadzeniem szczepionki lub szczepionek, a także, że lepsze terapie będą tymczasowym rozwiązaniem – twierdzi Jeff Buchbinder, strateg z firmy LPL Financial.

Amerykański indeks giełdowy S&P 500 rósł na początku wtorkowej sesji o 0,5 proc. i był wówczas bardzo bliski rekordu. Wiele europejskich indeksów zyskiwało w trakcie sesji po ponad 1 proc.

Pozytywne nastroje na rynkach to m.in. reakcja na podpisanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa rozporządzenia zawieszającego pobieranie składki na ubezpieczenia społeczne. Trump wcześniej podpisał rozporządzenie przyznające bezrobotnym 400 USD cotygodniowego dodatku i zapowiada, że może obciąć podatek od zysków kapitałowych. Choć jego rozporządzenia budzą wątpliwości prawne, to mobilizują republikanów i demokratów do rozmów w sprawie kolejnego pakietu stymulacyjnego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA