Wyłaniamy liderów transparentności

Przedsiębiorstwa, które rzetelnie podchodzą do komunikacji z rynkiem, mogą liczyć na szereg korzyści – zaufanie ze strony inwestorów skutkuje stabilnym akcjonariatem i lepszą wyceną akcji.

Aktualizacja: 19.05.2019 21:23 Publikacja: 19.05.2019 21:00

Wyłaniamy liderów transparentności

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński

Już po raz trzeci przeprowadziliśmy ranking, którego celem było wyłonienie najbardziej przejrzystych spółek z trzech głównych indeksów: WIG20, mWIG40 i sWIG80.

W tym pierwszym w gronie najbardziej transparentnych firm znalazły się m.in. mBank, PZU, PGNiG, PGE i PKO BP. W mWIG40 wyróżnienie otrzymały m.in. Bank Millennium, Echo Investment, Energa, PKP Cargo, Asseco Poland i GPW. Z kolei spośród mniejszych firm najbardziej przejrzyste okazały się m.in. Agora, Elektrobudowa, Atal, Neuca, Pfleiderer Group, Prime Car Management, Apator i zeszłoroczny debiutant Ten Square Games.

Nagrodzone spółki zgodnie twierdzą, że otwartość na rynek i transparentność przynoszą wymierne korzyści przy prowadzeniu biznesu. – Jesteśmy tego dobrym przykładem. Nasz debiut na giełdzie, a następnie regularne emisje obligacji pokazują, że spółka może uzyskać atrakcyjne finansowanie, które jest niezwykle pomocne do dalszego dynamicznego wzrostu działalności – mówi Zbigniew Juroszek, prezes firmy Atal.

Wtóruje mu Tomasz Kulik z zarządu PZU. – Otwartość, uczciwość i konsekwencja to cechy, które są mocno pożądane w naszym rozumieniu biznesu. Takie podejście skutkuje długofalowym wzrostem wartości grupy. Stanowi także o solidnych fundamentach. Co za tym idzie, łatwiej też o zaufanie inwestorów, którzy dobrze rozumieją biznes i zostają ze spółką „na dobre i na złe" – podsumowuje.

Transparentna spółka powinna przede wszystkim sprawnie komunikować się z rynkiem. Bardzo ważna jest szybkość w publikowaniu danych. Praktyka pokazuje, że gros firm na warszawskiej giełdzie czeka z raportami do ostatniej chwili. Jest też jednak grupa spółek, które świecą przykładem, wśród nich jest Bank Millennium.

– Raport finansowy i społeczny za rok 2018 bank opublikował już w lutym 2019 roku, co plasuje go w gronie najszybciej raportujących spółek na GPW – wskazuje Artur Kulesza, dyrektor departamentu relacji z inwestorami Banku Millennium.

Nagrodzone spółki podkreślają, że bardzo ważna jest konsekwencja w komunikacji z rynkiem. – To ważne nie tylko wtedy, gdy spółka może się pochwalić świetnymi wynikami, ale w szczególności, gdy napotyka wyzwania w realizacji celów lub podczas turbulencji rynkowych – podkreśla Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory.

Organizatorami rankingu są redakcja „Parkietu" oraz Instytut Rachunkowości i Podatków. Badanie obejmowało następujące obszary: sprawozdawczość finansową i raportowanie, relacje inwestorskie oraz zasady ładu korporacyjnego.

Giełda
Spółki giełdowe potrzebują nowoczesnego HR
Giełda
WIG20 w trybie korekty. Trzeci tydzień z rzędu traci S&P 500
Giełda
Inwestorzy wierzą, że konflikt Iranu z Izraelem się już nie zaostrzy
Giełda
Notowani na GPW liderzy branży liczą na dalsze odbicie
Giełda
Poprawa nastrojów na giełdach. Umiarkowana zwyżka WIG20