Mniej szans by zostać maklerem i doradcą?

Zaskakujący ruch ze strony Ministerstwa Finansów. Resort chce zmniejszyć liczbę egzaminów na maklera i doradcę inwestycyjnego – wynika z projektu rozporządzenia, które znalazło się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Aktualizacja: 30.04.2021 10:35 Publikacja: 30.04.2021 09:59

Mniej szans by zostać maklerem i doradcą?

Foto: Adobe Stock

MF chce, aby egzamin na maklera był przeprowadzany raz roku, w marcu. Normalnie odbywał się on dwa razy w roku: w marcu i październiku. „Relatywnie niewielka liczba osób podchodzących w szczególności do sprawdzianu umiejętności dla maklerów papierów wartościowych powoduje, że wprowadzenie takiego rozwiązania wpłynie na obniżenie kosztów przeprowadzania sprawdzianu umiejętności" – czytamy w uzasadnieniu.

Liczba egzaminów na doradcę inwestycyjnego, włącznie ze sprawdzianem umiejętności, ma być ograniczona z siedmiu do czterech. Argumentacja jest taka sama. „Ograniczenie to podyktowane jest relatywnie niewielką liczbą zdających w ramach poszczególnych etapów egzaminu, kosztami ponoszonymi w związku z egzaminami, które w dużej mierze kształtują się niezależnie od liczby zdających oraz znaczącym obciążeniem pracą członków komisji egzaminacyjnych w związku z obecną liczbą egzaminów, bowiem co do zasady każdy z egzaminów tworzy konieczność opracowania pytań, w tym nawet kilkudziesięciu, na I etap egzaminu, sprawdzenia prac o charakterze opisowym w II i III etapie, a zwykle także rozpatrzenia odwołań oraz przygotowania odpowiedzi na odwołania" – brzmi stanowisko MF.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Giełda
WIG20 z trudem brnie na nowe szczyty
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Giełda
Rynek kapitałowy dzięki innowacyjnym spółkom może wrzucić wyższy bieg
Giełda
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Giełda
Spokojny początek tygodnia na GPW
Giełda
Mniej na sponsoring i cele społeczne. Spółki z WIG20 ograniczają wydatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama