fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Mniej szans by zostać maklerem i doradcą?

Makler
Adobe Stock
Zaskakujący ruch ze strony Ministerstwa Finansów. Resort chce zmniejszyć liczbę egzaminów na maklera i doradcę inwestycyjnego – wynika z projektu rozporządzenia, które znalazło się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

MF chce, aby egzamin na maklera był przeprowadzany raz roku, w marcu. Normalnie odbywał się on dwa razy w roku: w marcu i październiku. „Relatywnie niewielka liczba osób podchodzących w szczególności do sprawdzianu umiejętności dla maklerów papierów wartościowych powoduje, że wprowadzenie takiego rozwiązania wpłynie na obniżenie kosztów przeprowadzania sprawdzianu umiejętności" – czytamy w uzasadnieniu.

Liczba egzaminów na doradcę inwestycyjnego, włącznie ze sprawdzianem umiejętności, ma być ograniczona z siedmiu do czterech. Argumentacja jest taka sama. „Ograniczenie to podyktowane jest relatywnie niewielką liczbą zdających w ramach poszczególnych etapów egzaminu, kosztami ponoszonymi w związku z egzaminami, które w dużej mierze kształtują się niezależnie od liczby zdających oraz znaczącym obciążeniem pracą członków komisji egzaminacyjnych w związku z obecną liczbą egzaminów, bowiem co do zasady każdy z egzaminów tworzy konieczność opracowania pytań, w tym nawet kilkudziesięciu, na I etap egzaminu, sprawdzenia prac o charakterze opisowym w II i III etapie, a zwykle także rozpatrzenia odwołań oraz przygotowania odpowiedzi na odwołania" – brzmi stanowisko MF.

Pomysł MF zakłada także zwiększenie limitu możliwych podejść do II i III etapu egzaminu na doradcę inwestycyjnego z trzech do czterech.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA