fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Rynek IPO w letargu

Bloomberg
W minionym kwartale na globalnych rynkach kapitałowych odnotowano najniższą aktywność od 2009 r. Jak wypadła GPW?
W I kwartale 2016 r. łączna wartość ofert pierwotnych na całym świecie spadła o prawie 65 proc. (do 12,5 mld euro) w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Rynki pierwotne zarówno akcji, jak i instrumentów dłużnych, zostały dotknięte niskimi cenami ropy, spowolnieniem chińskiej gospodarki oraz utrzymującą się niepewnością odnośnie do stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych – informuje PwC.
Warto odnotować, że w Europie aktywność na rynku pierwszych ofert publicznych spadła do najniższego poziomu od trzech lat. W minionym kwartale odnotowano zaledwie 50 IPO o łącznej wartości 3,5 mld euro. Ponadto w bieżącym roku nie odnotowano jeszcze w Europie oferty przekraczającej 1 mld euro, podczas gdy w całym ubiegłym roku takich IPO było aż 14. Londyn utrzymał pierwsze miejsce z 18 IPO o łącznej wartości 2,3 mld euro. W przypadku Nasdaq OMX odnotowano 14 ofert o łącznej wartości 0,8 mld euro, natomiast na Deutsche Börse – 3 IPO o łącznej wartości 0,3 mld euro.
Słabo wypada nasza giełda. W minionym kwartale miało tu miejsce zaledwie pięć IPO (jedno na rynku głównym i cztery na NewConnect) o łącznej wartości 19 mln euro. Jedyną ofertą na rynku głównym było IPO spółki deweloperskiej Archicom (17 mln euro), natomiast na rynku NewConnect największymi ofertami były IPO spółek Indos (działalność windykacyjna, 1 mln euro) oraz Unified Factory (spółka technologiczna, 1 mln euro) – podaje PwC. - Szansą na przełamanie trwającej od ponad dwóch lat złej passy polskiego rynku kapitałowego byłoby uczynienie z niego jednego z filarów strategii gospodarczej rządu. Naturalnym, a w wielu przypadkach jedynym narzędziem finansowania dynamicznego wzrostu polskich przedsiębiorstw, jest właśnie rynek kapitałowy - mówi, cytowany w komunikacie Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC. Dodaje, że w ubiegłym roku przy okazji przygotowanego przez PwC raportu "Rynek kapitałowy jako narzędzie finansowania rozwoju polskich regionów" oszacowano, że z listy 2000 największych polskich przedsiębiorstw ponad 900 firm ma potencjał, aby wejść na giełdę.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA