fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Byki i Niedźwiedzie rozdane!

Redakcja Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet” już po raz 24. przyznała ekstraklasie rynku kapitałowego swoje nagrody. Gospodarzem gali była GPW, a w gronie znamienitych gości doradca prezydenta RP Cezary Kochalski, minister finansów Teresa Czerwińska i szef PFR Paweł Borys.

Ważne deklaracje

Cezary Kochalski w imieniu Andrzeja Dudy zapewnił, że Kancelaria Prezydenta obserwuje rynek kapitałowy i zachodzące na nim zmiany i kibicuje rządowi w opracowywaniu i wdrażaniu strategii.

Minister Czerwińska powiedziała, że strategia ma na celu budowę prężnego rynku kapitałowego i silnej giełdy która będzie służyć gospodarce, spółkom, a także inwestorom indywidualnym. Podkreśliła, że ważne miejsce w strategii mają Pracownicze Plany Kapitałowe.

Prezes GPW Marek Dietl podkreślił wagę rzetelnych informacji dla inwestorów – i docenił pracę “Parkietu” w tym zakresie. Z kolei szef PFR Paweł Borys zwrócił uwagę na ład korporacyjny – firmom go stosującym, przejrzystym, z jasną strategią, łatwiej jest pozyskiwać kapitał. Jego zdaniem, giełda powinna być miejscem, gdzie ciekawe pomysły przedsiębiorców spotykają się z profesjonalnymi inwestorami. Również podkreślił wagę Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Dużo o zaufaniu

Prezesem roku został Janusz Filipiak, szef i założyciel informatycznego Comarchu.

Na rynku zachodzi dużo zmian, a Comarch stara sie za nimi nadążyć. Inwestujemy teraz mocno w rozwój kapitału ludzkiego, bo to on będzie decydować o być albo nie być firm informatycznych. Presja na płace jest ogromna – powiedział laureat. Dodał, że chociaż akcjonariusze lubią dywidendy, to kluczowe jest teraz akumulowanie kapitału ludzkiego bardziej niż kapitału finansowego.

Tytuł spółki roku z WIG20 przypadł Enerdze. Wiceprezes Jacek Kościelniak powiedział, że laur jest efektem nakładów pracy zarządu i 9-tys. zespołu.

Najlepszą firmą z mWIG40 został Benefit Systems. Wiceprezes ds. finansowych Izabela Walczewska-Schneyder dziękowała inwestorom za zaufanie.

Nagrodę dla najlepszej spółki z sWIG80 otrzymała Selvita. Bogusław Sieczkowski, współzałożyciel i wiceprezes również podziękował inwestorom giełdowym, bo zarówno debiut jak i kolejne emisje (w tym niedawna) są motorem napędowym rozwoju firmy.

Tytuł najlepszej spółki z NewConnect przypadł LUG-owi, który planuje przeprowadzkę na główny parkiet. Dyrektor biura zarządu Monika Bartoszak powiedziała, że nagroda motywuje do dalszych działań – a cały zarząd właśnie je realizuje na największych targach w Niemczech.

Również Jakuba Macuga, dyrektor i skarbnik Grupy Kapitałowej Dino Polska – spółka dostała nagrodę za debiut roku – dziękował inwestorom za zaufanie.

Oto wyniki 24 edycji konkursu "Byki i Niedźwiedzie" Gazety Giełdy i Inwestorów "Parkiet"

Prezes roku: Janusz Filipiak, założyciel Comarchu
Spółka roku z WIG20: Energa
Spółka roku z mWIG40: Benefit Systems
Spółka roku z sWIG80: Selvita
Spółka roku z NewConnect: LUG
Debiut roku: Dino Polska
TFI roku: Skarbiec TFI
Ekonomista roku: Łukasz Tarnawa, Bank Ochrony Środowiska
Analityk techniczny: Sobiesław Kozłowski, Dom maklerski Raiffeisen BP
Analityk fundamentalny: Maciej Bobrowski, Dom maklerski BDM
Osobowość rynku: Krzysztof Walenczak, dyrektor Societe Generale w Polsce

Po raz 13. wręczono także Złote Portfele "Parkietu", których laureatami zostali:

Najlepszy fundusz akcji polskich: Novo Akcji Opera TFI
Najlepszy fundusz mieszany: Novo Aktywnej Alokacji Opera TFI
Najlepszy fundusz obligacji: Skarbiec Obligacja Instrumentów Dłużnych
Najlepszy fundusz gotówkowy i pieniężny: BPS Płynnościowy
Najlepszy fundusz absolutnej stopy zwrotu: Noble Fund Global Return
Najlepszy fundusz z udziałem rynków zagranicznych: Skarbiec Spółek Wzrostowych

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA