fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

GPW: Zagraniczny pesymizm dotarł do Warszawy

GPW
Bloomberg
Indeksy na zagranicznych parkietach w większości zakończyły sesję na czerwono. Nic więc dziwnego, że początek piątkowego handlu na Książęcej rozpoczyna się od spadków.

Przypomnijmy, że czwartkowa sesja oddaliła WIG20 od psychologicznej bariery 2000 pkt. Indeks spadł o 1,6 proc., do 1953 pkt, a największym ciężarem była JSW. Euforia na akcjach spółki, która trwała przez ostatnie dni, w końcu została zatrzymana i notowania spadły o ponad 10 proc. Natomiast piątkowe otwarcie również nie napawa optymizmem. Powodem są nastroje na zagranicznych rynkach, gdzie dominowała podaż. WIG20 spada dziś o 0,85 proc., do 1936 pkt. Najmocniej spadają notowania CCC, które traci ponad 2 proc. Jedyną spółką, która notuje wzrosty jest Allegro.

Niedźwiedzie wzięły również na celownik małe i średnie spółki, choć spadki nie są tak dotkliwe. mWIG40 traci 0,4 proc., a sWIG80 0,2 proc.

Sporo indeksów w Ameryce znalazło się pod kreską. O ponad 1 proc. staniała brazylijska Bovespa czy IPSA, główny indeks giełdy w Chile. Z kolei argentyński Merval tąpnął o 3,5 proc. Na Wall Street nastroje były mieszane. S&P 500 zakończył dzień skromnym wzrostem o 0,03 proc., a Dow Jones spadł nieznacznie o 0,04 proc. Wyraźnie na plusie był Nasdaq. Wpływ na to mają rosnące notowania gigantów technologicznych. Przypomnijmy, że w przyszłym tygodniu takie spółki jak m.in. Microsoft, Apple czy Amazon opublikują raporty za IV kwartał.

Na azjatyckich parkietach dominowały spadki, a jedynym zielonym punktem był indeks w Malezji, który rósł o 0,3 proc. Chiński Shanghai Composite spadał pod koniec sesji o 0,4 proc. W Pekinie rozpoczęto w piątek masowe testy w niektórych dzielnicach po tym, jak liczba nowych dziennych zakażeń wzrosła do najwyższego poziomu od marca. Hongkoński Hang Seng tracił 1,6 proc., a japoński Nikkei 0,44 proc.

Z kolei na rynku kryptowalut trwa korekta. Notowania bitcoina spadły dziś nad ranem do około 29 tys. USD. Przecenę widać również na innych cyfrowych walutach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA