fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Spadki na GPW po obniżce stóp procentowych

Fotorzepa, Andrzej Cynka
Wczorajsze obniżenie stóp procentowych dało niedźwiedziom argument do spadków. WIG20 na początku piątkowej sesji spada o 0,5 proc.

Kulą u nogi największych spółek jest sektor bankowy. Powodem jest wczorajsze niespodziewane obniżenie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych. Stopa referencyjna została obniżona z 0,5 do 0,1 proc. WIG-banki wczoraj przed godz. 15 rósł o ponad 5 proc., a dzień zakończył spadkiem o 2,5 proc. Dziś indeks pogłębia spadki, których skala sięga 1,2 proc.

Na tle blue chips pozytywnie wyróżnia się m.in. CD Projekt, który wczoraj poinformował o rewelacyjnych wynikach za I kwartał. Przychody urosły do niemal 193 mln zł z niespełna 81 mln zł rok wcześniej, a zysk netto wyniósł blisko 92 mln zł wobec 17,7 mln zł. Liczba sprzedanych kopii gier z serii wiedźmińskiej przekroczyła 50 mln. Akcje CD Projektu drożeją dziś o ponad 2 proc. do 408 zł.

Na wykresie indeksu małych i średnich spółek widać niezdecydowanie. Notowania mWIG40 spadają o 0,05 proc., a sWIG80 rośnie o 0,07 proc.

Nastroje podczas wczorajszej sesji na Wall Street dopisywały, a indeksy świeciły na zielono. Wszystko zmieniło się na krótko przed zakończeniem handlu, kiedy to podaż przewyższała popyt. W efekcie S&P 500, Dow Jones i Nasdaq zakończyły dzień pod kreską.

Piątek przyniósł również spadki na rynku ropy, do których mogły przyczynić się słowa Donald Trump. - Będziemy ogłaszać jutro, co zrobimy w stosunku do Chin. Nie jesteśmy zadowoleni z Chin. Nie jesteśmy zadowoleni z tego, co się stało – powiedział wczoraj Trump. Chodzi o decyzję chińskiego parlamentu, który wprowadził przepisy bezpieczeństwa narodowego dla Hongkongu. Gatunek Brent tanieje o 1,3 proc. do 35,6 USD, a cena WTI spada o 2 proc. do 33 USD.

Mimo gróźb Trumpa inwestorzy w Azji nie wpadli w panikę. Chiński Shanghai Composite rósł o 0,1 proc., a południowokoreański Kospi o 0,25 proc. Z kolei Nikkei zakończył dzień stratą o 0,18 proc.

Z ważniejszych danych makroekonomicznych poznamy dziś finalny odczyt PKB dla kilku europejskich gospodarek za I kwartał. Z kolei o 17:00 czasu polskiego odbędzie się przemówienie Jerome'a Powella, prezesa Fedu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA