Waluta ucieka z białoruskich depozytów od 18 miesięcy. W tym czasie banki straciły około 2,197 mld dolarów, informuje portal banki24.by Odpływ waluty z depozytów pod koniec czerwca stał się największym od trzech kwartałów. Osoby fizyczne zabrały z banków 271 mln swoich dolarów (wobec 193 mln dol. w maju 2021 r.). Dla porównania wiosną (maj) Białorusini zabrali z banków 141 mln dolarów.

Przedsiębiorstwa też gromadzą twardą gotówkę na czarną godzinę. W czerwcu zabrały w kont 77 mln dolarów. Co ważne, coraz więcej klientów nie czeka na upływ terminu lokat, ale zabiera swoje oszczędności korzystając z formuły na żądanie i godząc się tym samym na utratę odsetek. W ten sposób w czerwcu do właścicieli wróciło ponad 60 mln dol.

Od 1 lipca system odnotował kolejny spadek ilości waluty w przeliczeniu na dolary. Osoby fizyczne i prawne posiadały w bankach równowartość 10,4 mld dolarów. Dla porównania: miesiąc wcześniej ilość gotówki na rachunkach depozytowych przekroczyła 10,7 mld dolarów, a dwa miesiące wcześniej 11 mld dolarów. Najwięcej waluty na lokatach było w białoruskich bankach 1 listopada 2015 r. - 12,1 mld dolarów.

Apogeum wypłat walut przypadło po sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborach z początku sierpnia 2020 r. Wtedy w sierpniu ludzie zabrali równowartość 375 mln dol., we wrześniu - 468 mln dolarów. Białorusini najczęściej kupują dolary, euro i ruble rosyjskie.