fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Pożegnanie Mariana Kociniaka

Fotorzepa, Danuta Matloch
W Warszawie odbędzie się dziś pogrzeb zmarłego w ubiegłym tygodniu Mariana Kociniaka.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 13. w Kościele Środowisk Twórczych pod wezwaniem św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy pl. Teatralnym w Warszawie. Po nabożeństwie żałobnym kondukt pogrzebowy pojedzie na cmentarz Ewangelicko-Reformowanym przy ulicy Żytniej, gdzie prochy aktora spoczną w rodzinnym grobie, obok zmarłej w lutym jego żony Grażyny.

Marian Kociniak zmarł 17 marca, po długiej chorobie. Miał 80 lat. Był stryjecznym bratem Jana Kociniaka. Aktor był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Sztuki aktorskiej uczył się m.in. od Ludwika Sempolińskiego. Od 1959 roku był związany z warszawskim Teatrem Ateneum, a od sześciu współpracował z Teatrem na Woli.

Zagrał w ponad 30 filmach Największą popularność przyniosła mu rola Franka Dolasa w kultowej komedii Tadeusza Chmielewskiego – „Jak rozpętałem II wojnę światową".

Wystąpił też m.in. w serialach „Janosik" i „Jan Serce" oraz w takich filmach jak „Słońce wschodzi raz na dzień", "Ostatni po Bogu", „Niebieskie jak Morze Czarne", "Danton", „Fucha" czy "Pan Tadeusz".

Aktor współpracował także z radiem występując w magazynie „60 minut na godzinę", gdzie tworzył parę z Andrzejem Zaorskim w skeczach z serii "Kulisy srebrnego ekranu", natomiast wykonywana przezeń piosenka „Powtórka z rozrywki" rozpoczyna program pod tym samym tytułem na antenie Programu III Polskiego Radia.

Marian Kociniak był odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA