Tematem pierwszego odcinka jest nielegalna hodowla dzikich zwierząt, a zwłaszcza tygrysów. Szacuje się, że dziś w USA żyje w niewoli od 5 do 10 tysięcy tych drapieżników, podczas gdy na wolności jest ich tylko około 4. tysięcy. Tygrysy są rozmnażane przez prywatnych właścicieli tzw. przydrożnych ogrodów zoologicznych, by cieszyły turystów. Za 500 dolarów mogą sobie zrobić zdjęcie z uroczym małym tygrysem. Chętnych nie brakuje. Ale by drapieżny kotek był urokliwy, nie może mieć więcej niż 4 miesiące, bo potem staje się zbyt niebezpieczny, by się z nim bawić. Co ciekawe, te rozrywki, nie spotykały się długo z ostracyzmem, a wręcz były hołubione przez media - Joe Exotic z Oklahomy, właściciel prywatnego ogrodu zoologicznego z tygrysami, znany jest amerykańskim widzom z cieszącego się bardzo dobrą oglądalnością telewizyjnego reality show, a potem także pokazywanego na Netflixie cyklu „Król tygrysów”. Obecnie odsiaduje w więzieniu wyrok za przestępstwa związane ze zwierzętami m.in. przemyt tygrysów.

Kiedy tygrysy podrosną i nie mogą dalej zabawiać spragnionych rozrywki turystów – są zazwyczaj przemycane zagranicę. Często trafiają do Azji, na jedną z tamtejszych farm dzikich zwierząt należących do zamożnych i ustosunkowanych właścicieli. Ale, że utrzymanie i wyżywienie takich drapieżników jest kosztowne – żywot zwierząt w nowym miejscu nie trwa długo. Jeden martwy tygrys wart jest 30-50 tysięcy dolarów – przerabia się go na części – m.in. tygrysie wino. W dodatku, zgodnie z tamtejszymi tradycjami, produkty z tygrysa leczą wszystko – od reumatyzmu po impotencję, więc są poszukiwanym towarem. W Laosie podaje się w restauracjach tygrysie mięso – mimo, że to nielegalne. Ale sprzedaje się je tylko swoim. Handel takimi trefnymi artykułami coraz częściej przenosi się do Internetu.

Mariana van Zeller, dziennikarka, wyruszyła śladem handlarzy tygrysów, pokazując kolejne ogniwa łańcucha nielegalnego handlu egzotycznymi zwierzętami.

Cykl dokumentalny przedstawia efekty dziennikarskiego dochodzenia prowadzonego przez reporterkę, która od ponad 15 lat bada sieci przemytnicze na całym świecie. Każdy z ośmiu odcinków serii skupia się na innym przedmiocie nielegalnego handlu. Obiektem dochodzeń dziennikarskich są m.in.: przemyt kokainy, fałszerstwa pieniędzy, wyłudzenia przez systemowych oszustów, nielegalny handel sterydami, czarny rynek narkotyków, a także prostytucji.

Premiera 8-odcinkowej serii „Ciemna strona świata” w sobotę 30 stycznia o 21. na kanale National Geographic.