fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Epidemie i koronawirus z dystansu

ARTE
Cztery dokumenty i reportaże o koronawirusie, epidemiach i lobbystach przygotowała dla widzów bezpłatna platforma VOD ARTE.

Sébastien Le Belzic, francuski korespondent w Pekinie od 15 lat, nakręcił reportaż w stolicy Chin - „Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie”. To opowieść o pustym i zamarzniętym mieście i aparacie bezpieczeństwa, zmuszającym ludność do życia w kwarantannie, nawet jeśli w tej gigantycznej, ponad 20-milionowej metropolii jest tylko sto przypadków zarażonych. I tylko blogerzy i obywatele w sieciach społecznościowych próbują informować ludność, że istnieje wirus, który Pekin chce kontrolować bardziej niż ktokolwiek inny - wirus wolności...

Autorzy dokumentu „Epidemie: niewidzialne zagrożenie” przypominają, że historia ludzkości naznaczona jest epidemiami, które nie raz dziesiątkowały światową populację tak jak choćby dżuma, hiszpanka, ospa, czy niedawno wirus Ebola powodujący błyskawicznie śmierć w Afryce Zachodniej między 2014 a 2015 rokiem. Dokumentaliści szukają odpowiedzi na pytania, czy i jak jesteśmy przygotowani na te niewidzialne zagrożenia.

Reportaż śledczy „WHO w szponach lobbystów?” próbuje z kolei odpowiedzieć na pytanie -  czy niedofinansowana i silnie zależna od prywatnych darczyńców Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadal może wypełniać swoją misję ochrony zdrowia publicznego, czy też jest już w pełni kontrolowana przez lobbystów? 

„Bakterie antybiotykoodporne – jak się przed nimi uchronić?“ przypomina, że na skutek nadużywania stosowania antybiotyków stają się one coraz mniej skutecznym lekarstwem przeciw bakteriom. Do tego wykorzystuje się ich duże ilości w rolnictwie przemysłowym, a w wielu szpitalach panują złe warunki higieniczne. Szacuje się, że każdego roku w Europie z powodu infekcji wywołanych przez bakterie oporne na antybiotyki umierają 33 tysiące ludzi.

Wszystkie te dokumenty można zobaczyć bezpłatnie na stronie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA