fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Script Pro: Nagrody dla scenarzystów

materiały promocyjne
W Krakowie zostały ogłoszone wyniki tegorocznej edycji konkursu scenariuszowego Script Pro. Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 15 000 zł otrzymali Szymon Augustyniak i Jacek Lusiński autorzy scenariusza „Śubuk”. Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Autorów Zaiks w wysokości 10 000 zł przypadła Elżbiecie Benkowskiej za tekst „Orunia 4ever”.

Jury postanowiło też przyznać Honorowe Wyróżnienie dwóm scenariuszom -„Prime Time” Łukasza Czapskiego i Jakuba Piątka oraz „Detektyw Bruno” Ewy Rozenbajgier i Marcina Ciastonia.

„Śubuk” Szymona Augustyniaka to oparta na faktach historia kobiety, która samotnie wychowuje chorego na autyzm syna. Nie ustaje w walce o godność i edukację Kuby od przedszkola do egzaminu maturalnego. Idzie pod prąd, działa niekonwencjonalnie, aktywizuje innych. W ciągu dwudziestu lat z niedojrzałej, targanej emocjami dziewczyny zmienia się w świadomą kobietę, która walczy o zmianę w przepisach dotyczących edukacji autystycznych dzieci. Autor scenariusza jest dziennikarzem, w 2018 roku ukazała się jego książka „Mimochodem o chodzeniu”.

Uhonorowana nagrodą ZAiKS-u „Orunia 4ever” toczy się w tytułowej Orunii, w chylącej się ku upadkowi komunistycznej Polsce. Dwóch młodych chłopaków bez perspektyw marzy o sławie, pieniądzach i pięknych kobietach. Oruńska rzeczywistość nie ułatwia im realizacji tych marzeń. Boguś sprzedaje z matką warzywa na targu. Sebastian jest bezrobotny. Razem, trochę przez przypadek, zakładają piracką telewizję „ORUNIA 4EVER”, która odnosi wielki sukces. Chłopaki zyskują szacunek na osiedlu i pierwsze pieniądze. Coraz większe. Jednak wielkie pieniądze przyciągają uwagę miejscowego mafiosa, a świat, w którym stykają się polityka i biznes musi wygrać ze światem marzeń. Ile z tych marzeń i ideałów uda się zachować?

Urodzona w Orunii Elżbieta Benkowska jest absolwentką slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, a także reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej i w Szkole Wajdy.Jej film dyplomowy „Olena” trafił do konkursu filmów krótkometrażowych podczas 66. MFF w Cannes. Potem Benkowska wyreżyserowała pierwszą część filmowego tryptyku „Nowy świat” wyprodukowanego przez Akson Studio.

Wyróżniony „Detektyw Bruno” Ewy Rozenbajgier i Marcina Ciastonia to film dla dzieci, historia 8-letniego chłopca, który po śmierci rodziców w wypadku samochodowym mieszka w rodzinnym domu dziecka. Jest fanem serialu „Detektywa Bruno”, w swoje urodziny odszukuje aktora, który gra tytułową rolę.

„Prime Time” Łukasza Czapskiego i Jakuba Piątka to z kolei historia młodego mężczyzny, który wdarł się do studia telewizyjnego, by w prime-time’ie wygłosić przesłanie do świata. Nie zdążył, obezwładniła go szturmowa grupa antyterrorystów, która wyniosła go ze studia nieprzytomnego. Ale co miał do powiedzenia?

Poza tymi czterema tekstami do finału konkursu trafiły też prace: „Bardo” Bartosza Łuniewskiego, „Donmeh” Olgierda Dokalskiego, „Dowódca” Andrzeja Szczepańskiego, „Miss Ghetto” Magdaleny Franczuk, „Za duży na bajki” - Agnieszki Dąbrowskiej, „Znieczulenie” Kamila Szymańskiego.

SCRIPT PRO jest najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów będących na początku kariery. Jego organizatorami są Szkoła Wajdy i Fundacja Off Camera, a partnerami Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Na ekran trafiło wiele wyróżnionych w Script Pro scenariuszy, m.in. „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej scenariusz Roberta Bolesty), „Bogowie” Łukasza Palkowskiego (scenariusz Krzysztofa Raka), „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej (scenariusz Dębska i Mika Dunin), „Plac zabaw” Bartosza Kowalskiego (scenariusz Bartosz Kowalski i Stanisław Warwas), „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego (scenariusz Roberta Bolesty) „Atak paniki” Pawła Maślony (scenariusz Maślona, Bartłomiej Kotschedoff i Aleksandra Pisula), „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida (scenariusz Macieja Pisuka).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA