fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Tarnowska nagroda dla „Ataku paniki”

Zwycięzcą zakończonego wczoraj festiwalu filmowego w Tarnowie został „Atak paniki” Pawła Maślony.

Brawurowa współczesna komedia, spleciona z losów wielu ludzi, została doceniona przez jury, które obejrzało 12 konkursowych tytułów i obradowało pod przewodnictwem Janusza Zaorskiego. Nagroda jury młodzieżowego przypadła Annie Jadowskiej za film „Dzikie róże”. Tarnowska publiczność wyróżniła „Najlepszego” Łukasza Palkowskiego. Na gali zamknięcia festiwalu wręczono też nagrodę specjalną, która przypadła Andrzejowi Jakimowskiemu za film „Pewnego razu w listopadzie” za „ważny obywatelski głos ostrzegający przed chorobami XXI wieku: nietolerancją, ksenofobią i nacjonalizmem”.

Statuetką „Więż” za całokształt twórczości i wkład w rozwój polskiej kinematografii  został w tym roku uhonorowany wybitny polski reżyser, scenarzysta, pisarz i pedagog Janusz Majewski.

 

Imprezie tarnowskiej towarzyszą wystawy plastyczne i koncerty, a w tym roku organizatorzy powołali do życia również nową sekcję filmową „Aneks”, w której pokazali filmy fabularne i dokumentalne nie mieszczące się w głównym festiwalowym nurcie.

Tarnowska Nagroda Filmowa jest, po festiwalu w Gdyni (przedtem w Gdańsku), najstarszym przeglądem poświęconym polskiemu kinu. Jej pierwsza edycja odbyła się w 1987 roku. Za najlepszy film  uznano wówczas „Kronikę wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy. Dziś festiwal jest ważnym wydarzeniem dla życia miasta. Sala kina „Marzenie” zapełnia się po brzegi, goście lubią tu przyjeżdżać, a impreza staje się świetną okazją do promocji rodzimego kina.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA