Film

Polskie filmy w Berlinie

Fotorzepa
Pojawiają się pierwsze tytuły filmów, które w lutym 2018 roku będą walczyć o Złotego Niedźwiedzia podczas festiwalu w Berlinie. Wśród nich „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i polska koprodukcja „Dowłatow” Aleksieja Germana Jr.

„Twarz” to historia człowieka, który w wypadku stracił twarz. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości. Ale z nową twarzą staje się w niej obcy. W roli głównej wystąpił Mateusz Kościukiewicz, partnerują mu Agnieszka Podsiadlik i Małgorzata Gorol. Scenariusz Małgorzata Szumowska napisała z Michałem Englertem, który jest też autorem zdjęć do filmu.

Berlin lubi Szumowską. Tam właśnie w 2013 roku odbyła się premiera jej filmu „W imię”, stamtąd również dwa lata później przywiozła Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię „Body/Ciało”.

Polską koprodukcją (z Rosją) jest też zakwalifikowany do głównego konkursu „Dowłatow" Aleksieja Germana Jr. To epickie, intelektualne kino historyczne. Historia kilku dni z życia wybitnego rosyjskiego pisarza Siergieja Dowłatowa, z początku listopada 1971 roku. Dowłatow nie ma gdzie publikować - żadne z wydawnictw Związku Radzieckiego nie chce przyjąć jego prac. Pisarz wykonuje coraz bardziej absurdalne polecenia Związku Pisarzy - bez członkostwa w tej organizacji nikt nie wydrukuje jego tekstów. Film o niemocy, ale też o ludziach, którzy stanęli po stronie sztuki, jak m.in. przyjaciel Dowłatowa - Josif Brodski.

Polskimi koproducentami filmu są Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik (Message Film), a autorem zdjęć nominowany do Oscara za zdjęcia do "Idy" - Łukasz Żal.German Jr, podobnie jak Szumowska, nie jest berlińskim debiutantem. W 2015 roku w konkursie głównym był tam jego film „Pod elektrycznymi chmurami”.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL