fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

"Krzyż i korona". Tajemnice początków Polski

TVP
Fabularyzowany dokument „Krzyż i korona” opowiada o przyjęciu chrztu przez Polskę za panowania przez Mieszka 1050 lat temu

Realizacja filmu o tak odległych czasach nie jest sprawą prostą, bowiem źródeł informacji jest niewiele, a sporów dotyczących przebiegu zdarzeń – sporo.  Wokół zaś najdawniejszej historii Polski i początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich, nadal toczą się dyskusje naukowe.

Po szkolnych lekcjach historii w pamięci pozostała przede wszystkim scena z obrazu Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”, przedstawiająca wspartego o krzyż i miecz księcia Mieszka I wraz z księżniczką Dobrawą trzymającą zapaloną świecę, na tle jeziora Lednickiego z wyspą, nad którą krążą orły. W świetle najnowszych badań, ta wizja artysty, tylko częściowo znajduje odzwierciedlenie w przebiegu wypadków u progu istnienia państwa polskiego.

Opowiadają o tym historycy, jak i również archeolodzy specjalizujący się w analizach tego okresu dziejowego, wśród nich m.in. profesorowie Henryk Samsonowicz i Przemysław Urbańczyk. Prezentują wyniki swoich badań i interpretując je, szukają odpowiedzi na pytania: dlaczego Mieszko I przyjął chrzest – co mógł na tym zyskać, a co stracić, kiedy i gdzie ochrzczono naszego pierwszego historycznego władcę, jakie ślady religii chrześcijańskiej z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego przetrwały do naszych czasów, dlaczego chrześcijańską stolicą państwa pierwszych Piastów zostało Gniezno a także, od kiedy nasze państwo nosi nazwę Polska.

Opinie historyków przeplatają się z fabularyzowaną opowieścią o czasach pierwszych Piastów m.in. o przybyciu Dobrawy do Mieszka, bitwie piastowskiego księcia z Wieletami, chrzcie Mieszka, niszczeniu pogańskich „bałwanów”, czy spotkaniu Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w Gnieźnie w 1000 r. 

Film kończy scena koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r., która potwierdzała wysoką rangę wczesnopiastowskiej Polski w chrześcijańskiej Europie. W filmie odtworzone zostały dzięki historycznym rekonstrukcjom i komputerowym animacjom piastowskie grody, bitwy, dworskie uroczystości, a także sceny z ówczesnego codziennego życia.

Zrealizowany przez Zdzisława Cozaca film „Krzyż i korona” jest kolejnym z serii dokumentów w cyklu „Tajemnice początków Polski”.

Premiera filmu dziś w TVP Historia o godz. 21, a kolejna emisja – na antenie TVP 1 w poniedziałek, 18 kwietnia o godz. 22.05.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA