fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Prawa człowieka na dużym ekranie

W najbliższy piątek w Warszawie startuje 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Dzień później o 17 w kinie Antropos warszawska premiera dokumentu „Michnik. „Bądź realistą, chciej niemożliwego” zrealizowanego przez Marię Zmarz-Koczanowicz.

 

Półtoragodzinna opowieść rozpoczyna się w 1986 roku kadrami pokazującymi wychodzącego z więzienia po kilkuletnim pobycie bohatera dokumentu. Jego biografię rekonstruują głównie opowieści Barbary Toruńczyk, Jana Tomasza Grossa, Heleny Łuczywo i Karola Modzelewskiego (w dalszej części także Wojciecha Jaruzelskiego). Opowiadają, jak Michnik mając zaledwie 15 lat powołał do istnienia „Klub poszukiwaczy sprzeczności”, a trzy lata później wyjechał w czasie wakacji na Zachód i poznał wówczas m.in. Jerzego Giedroycia. Nie odczuwał wobec tej legendarnej postaci dystansu, który uniemożliwiałby mu zadawanie pytań i formułowanie własnych opinii. I tak już mu zostało do dziś w relacjach z ludźmi – jak wynika z filmu. Jedni Michnika cenią i lubią, inni – wręcz przeciwnie. Ale z pewnością – obojętnym pozostać się nie da. Cena za niezależność poglądów jest wysoka… Film przywołuje archiwalia pokazujące go w ważnych chwilach – nie zawsze łatwych i podniosłych, ale także – porażek, gdy tracił cierpliwość, a nawet panowanie nad sobą. Ciekawy i skłaniający do refleksji portret.

W ciągu tygodnia trwania tegorocznego festiwalu WATCH DOCS widzowie będą mogli obejrzeć ponad 70 filmów. Imprezę otworzy „Syryjska Love Story" Seana McAllistera – jeden z 15, dokumentów rywalizujących o nagrodę WATCH DOCS. Wśród pozostałych obrazów ubiegających się o laury warto wymienić: „Dybuka. O wędrówce dusz"- świetny wielowątkowy i wielowarstwowy dokument Krzysztofa Kopczyńskiego, opowiadający o stałych i przyjezdnych mieszkańcach Humania, „Jak zmienić świat?” - o początkach Greenpeace, „Kijów/Moskwa” - obraz życia na Ukrainie i w Rosji w trakcie rewolucji na Majdanie, „Lampeduza zimą” - opowieść o sytuacji na wyspie, będącej przystankiem dla tysięcy uchodźców w drodze do Europy.

Międzynarodowemu jury oceniającymi filmu szefować będzie Małgorzata Szumowska.
Na tegoroczny program filmowy WATCH DOCS składają się także cztery repertuarowe sekcje stałe: „Chcę zobaczyć” – przegląd najciekawszych dokumentów sezonu (m.in.: „Cyfrowi dysydenci” - o aktywistach walczących o prywatność w cyfrowym świecie i „Pole walki” - o gwałtach na kampusach amerykańskich uczelni); „Dyskretny urok propagandy” - w tym roku poświęcony twórczości Jima Finna, nowojorskiego mistrza pastiszu; oraz „Nowe filmy polskie”.

Festiwal odwiedzi około 70. gości zagranicznych (m.in. Jim Finn, Anna Neistat, Robert Worth, Sean McAllister, Alexander Rastorgujew i Elena Chorewa), którzy spotkają się z publicznością po projekcjach filmów, a także uczestniczyć będą w warsztatach FUTURE DOCS.
W sobotę o 17 w Kinie Muranów odbędzie się debata: „Wolność w świecie arabskim – bunt elit, bunt mas”, organizowana w związku z Nagrodą Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa za wolność myśli dla Raifa Badawiego.

WATCH DOCS, jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka jest wspólnym przedsięwzięciem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, CSW Zamek Ujazdowski i Społecznego Instytutu Filmowego. Wybrane filmy festiwalowe można też będzie zobaczyć w Internecie, a po zakończeniu festiwalu w Warszawie – w ramach Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS, który w 2016 roku odwiedzi 40 polskich miast.

Więcej o festiwalu www.watchdocs.pl/2015

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA