Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.06.2016 21:25 Publikacja: 05.06.2016 19:25
Marek A. Cichocki
Foto: archiwum prywatne
Republikanie przedstawiali się jako nadzieja dla państw Europy Środkowej i Wschodniej. Truman, Reagan i Bush senior walczyli z rosyjską dominacją w świecie, więc byli po naszej stronie. Z drugiej strony demokraci – to było raczej nieszczęście. Roosevelt nas sprzedał Stalinowi, Carter był nudziarzem i pacyfistą, Clinton – tylko gorszą wersją Kennedy'ego. Przeważał pogląd, że na demokratów nie można liczyć, dlatego w 2008 roku kibicowaliśmy McCainowi, a nie Obamie.
Dzisiaj ten podział nie ma już sensu. Perspektywa zwycięstwa Donalda Trumpa, kandydata republikanów, budzi przerażenie. Nadzieje wiązane są raczej z jego demokratyczną oponentką Hillary Clinton. Daje ona nadzieję na kontynuację amerykańskiej polityki. Ale dokładnie to przemawia przeciwko niej, bo nie wiadomo wcale, czy jest sens kontynuować to, co było do tej pory. Przynajmniej tak sądzi coraz większa liczba amerykańskich wyborców.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Polityka generować będzie coraz większe emocje, a już dziś są olbrzymie (przynajmniej w mediach tożsamościowych...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Nie dziwi mnie, że to akurat Konrad Berkowicz i Krzysztof Bosak z Konfederacji – bo to partia darwinizmu społecz...
Wielce fetowany ostatnio w Polsce Wolfgang Münchau, autor książki „Kaput” o systemowej zapaści niemieckiej gospo...
Zamiast kupować miliony dronów, wojsko uczy się, jak się nimi posługiwać, oraz – co znacznie ważniejsze – jak je...
Jeśli Niemcy przeznaczą 5 proc. PKB na zbrojenia, będzie to nie tylko największy wysiłek od czasów zimnej wojny,...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas