fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Felietony

Robert Gwiazdowski: Pożyczka 5 tys.? ZUS przez rok to ponad 15 tys.

Fotorzepa/ Robert Gardziński
„Co to znaczy „firma z problemami"? Jak firma będzie musiała to wykazać i kto będzie rozstrzygał (oraz jak długo) czy ma problemy?" – pyta profesor Robert Gwiazdowski, po ogłoszeniu przez rząd tzw. „tarczy antykryzysowej.

Szybkie (ale i tak zbyt wolne) działania rządu są efektem fatalnego stanu służby zdrowia. Dlatego rząd szybciej niż inne wszedł w politykę „social distancingu" - zamknął szkoły a potem galerie handlowe i zakazał de facto odprawiania tradycyjnych mszy - ograniczając zgromadzenia do 50 osób.

Gdy w połowie lutego w Lombardii pojawiło się ognisko epidemii w Polsce trwały ferie. Tysiące osób było na nartach w Livigno, które leży w Lombardii. Po ich zakończeniu - w poniedziałek 24 lutego - Premier opiekuńczego państwa ogłosił, że „będą kontrole na granicach". Ale ludzie z ferii wracali w sobotę i w niedziele. Niektórzy, jak się dowiedzieli o wirusie, chcieli sami zrobić sobie testy. Ale Minister Zdrowia w opiekuńczym państwie oświadczył we wtorek 25 lutego, że „nie ma zgody na komercyjne badania na koronawirusa". Ile z tych osób rozsiewało zarazę przez następne dni o tym nie wiedzą w imię sprawiedliwości społecznej - żeby wszyscy byli „równi"?

Przenieśmy się w czasie do dnia 18 marca. Rząd ogłasza program antykryzysowy. Zdanie moje wyrażę w punktach, a raczej w krótkich pytaniach i komentarzach:

1. W firmach z problemami Państwo przejmie finansowanie 40% wynagrodzenia, a pracodawca może obniżyć koszty osobowe o 60% jeżeli nie będzie prowadził zwolnień pracowników.

i. Co to znaczy „firma z problemami" - jak firma będzie musiała to wykazać i kto będzie rozstrzygał (i jak długo) czy ma problemy?

ii. Jak „Państwo przejmie finansowanie 40% wynagrodzenia, a pracodawca może obniżyć koszty osobowe o 60%" to się matematycznie nie zgadza.

2. Samozatrudnieni, osoby na umowach zleceniach i o dzieło w sytuacji spadku dochodów otrzymają jednorazowe świadczenie ok. 2 tys. zł.

i. „Spadek dochodów" w marcu osoby te będą mogły wykazać w kwietniu, świadczenie 2 tys. w maju nic nie daje - zresztą i tak „pójdzie na ZUS"

3. Pracownicy mogą skorzystać w wakacji kredytowych w bankach i. A osoby na samozatrudnieniu i mikro pracodawcy? 4. Mikro firmy zatrudniające do 9 osób mogą uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy do 5 tys. zł na 12 miesięcy.

i. Przez 12 miesięcy sam ZUS od mikro przedsiębiorcy wyniesie ponad 15 tys.

5. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać odroczenie lub rozłożenie na raty płatności składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS bez żadnych opłat i. Ok, tylko na jakich warunkach?

6. Polacy skorzystają z przesunięcia terminu deklaracji PIT do końca czerwca

i. OK

7. Nastąpi przesunięcie wielu obowiązków i terminów administracyjnych lub sądowych. i. OK - tylko że właśnie urzędy skarbowe rozsyłają w tym tygodniu decyzje, na które trzeba złożyć odwołania w ciągu 14 dni, a robią to w sprawach które prowadzą od kilku miesięcy i w których SOBIE termin załatwienia wcześniej przedłużały w zasadzie bez powodu.

8. UOKIK będzie chronił przed nieuzasadnionym wzrostem cen i niedozwolonymi praktykami na rynku pożyczek gotówkowych

i. Na rynku pożyczkowym ograniczenia już są.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA